40 Yıl Sonra Akrabasının DNA'sı Seri Katili Ele Verdi

40 Yıl Sonra Akrabasının DNA'sı Seri Katili Ele Verdi

40 yıl sonra yapılan bir DNA testi, yıllardır çözülemeyen cinayetlerin aydınlatılmasını sağladı. FBI'ın 1976 ve 1986 yılları arasında "Golden State Katili" olarak adlandırdığı seri katil, eski bir polis memuru çıktı.

Aile geçmişi hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen kullanıcılar, ABD'de de oldukça popüler olan 23andMe ve Ancestry gibi hizmetlere DNA'larını gönderiyorlar. Tabii bu DNA örneklerinin bazı soruşturmaları çözmek adına polisler tarafından da kullanıldığını söyleyelim.

İşte tam bu noktada, yukardaki sitelere DNA örneğini gönderen bir kişi, 1970 ve 80’lerde işlenen 12 cinayet, 45 tecavüz ve 100 kadar hırsızlığın sorumlusunun yakalanmasını sağladı: 72 yaşındaki eski polis memuru Joseph James DeAngelo.

seri katil dna

Polisler, DeAngelo'nun akrabalarından birinin DNA'sı ile suç mahallindeki bir kan örneğini karşılaştırdı. Gelişmiş DNA tespiti teknikleri sayesinde tam 40 yıl sonra yakayı ele veren DeAngelo, o dönemde "Golden State Katili" olarak anılıyordu.

Son cinayetini Orange Country'de işleyen ve tecavüz ettikten sonra 18 yaşındaki bir genç kızı öldüren seri katil, 1979 yılında hırsızlık yaptığı gerekçesiyle polislikten atılmıştı.

Sagramento Bölge Başsavcısı Steve Grippi Marshable'a verdiği demeçte, "Soruşturma devam ediyor. Elimizden geldiğinde şeffaf davrandık ve bilgileri kamuoyu ile paylaştık. Bu konuda şu an için daha fazla ayrıntı verilmeyecek"  ifadelerini kullandı.

seri katil polis memuru

DeAngelo'nun yakayı ele vermesini sağlayan DNA bilgilerinin 23andMe veya Ancestry'dan alındığı söylense de, her iki şirket de bu iddiaları reddediyor. İnsanlardan gelen genetik bilgileri hiçbir zaman kolluk kuvvetleriyle paylaşmadıklarını belirten 23andMe, DeAngelo soruşturmasına dahil olmadıklarını söyledi.

Ancestry, 2014 yılında yürütülen bir cinayet ve tecavüz soruşturması kapsamında DNA verilerini polislerle paylaşmıştı. Geçtiğimiz sene Senatör Chuck Schumer, DNA örneği toplayan ve bu verileri paylaşan şirketleri Fedarel Ticaret Komisyonu'nda tartışmaya açmıştı.

Tutuklanacağını öğrenen Joseph James DeAngelo'nun kaçmaya çalıştığı; ancak polislerin düzenlediği bir operasyonla yakalandığı açıklandı. DeAngelo'nunun cinayet, tecavüz ve hırsızlık suçlarından idam cezasıyla yargılanması bekleniyor.