60 Yaşındaki Astronot, Uzayda Rekor Kırmayı Hedefliyor

60 Yaşındaki Astronot, Uzayda Rekor Kırmayı Hedefliyor

60 yaşındaki İtalyan astronot Paolo Nespoli, 5 ay boyunca uzayda kalmayı hedefleyen bir uçuş gerçekleştirdi. Nespoli, uzun süreli bir görev için uzaya giden en yaşlı insan ünvanının da sahibi oldu.

İtalyan astronot, ''Vita" (Hayat) isimli proje kapsamında, uzay koşullarının insan vücudu üzerindeki etkilerini incelemek için çalışacak. Normal standartlarda bir astronot için 5 ay normal bir süre olmasına rağmen, 60 yaşındaki birinin 5 aylık uzay macerasını nasıl omuzlayacağı da merak ediliyor.

Dün başladığı üçüncü yolculuğu öncesi yaptığı bir açıklamada, 60 yaşında uzaya gitmesiyle ilgili olarak Paolo Nespoli şu sözleri söyledi: "Bu bir dünya rekoru. John Glenn 77 yaşında mekikle uzay uçuşu yapsa da aslında bu yolculuk yalnızca birkaç gün sürmüştü."

Ayrıca Nespoli verdiği röportajda, "Belki bir 10-20 yıllık bir çalışmayla Kızıl Gezegen'e gideceğiz. Güneş Sistemi'ne en yakın yıldız sistemi Proxima Centauri'ye de insanlar mutlaka ulaşabilecektir.'' ifadelerine yer verdi. Sözlerinin devamında ise, "Dünya dışındakilerin varlığına inanıyor musunuz?" sorusuna şöyle yanıt verdi:

"Bu kadar büyük ve daha algılamayı bile başaramadığımız çok şeyle dolu olan bir evrende, yaşayan tek varlıkların insanlar olması bana imkansız geliyor. Bir yerlerde akıllı yaşam formları olduğuna inanıyorum."

Bursa Yerli Astronot Yetiştirecek

En Yaşlı Kadın Astronot, Erkeklerin Rekorunu da Kırdı

Bu Astronot Eğitim Oyununu Kazanan Gerçekten Uzaya Gidecek

YORUMLAR