ABD Vizesi Almak İsteyenlerin Sosyal Medya Hesapları Kontrol Edilecek!

ABD Vizesi Almak İsteyenlerin Sosyal Medya Hesapları Kontrol Edilecek!

Amerika Birleşik Devletleri Yönetim ve Bütçe Dairesi, ülkeye giriş yapmak için vize isteyenlerin artık sosyal medya hesaplarının da kontrol edilmesini istediğini belirten bir karar alarak, bunu resmiyete döktü.

Daha önce ABD için vize başvurusu yapanların sosyal medya hesaplarının kontrol edileceğine dair söylentiler çıkmış; ancak bugüne kadar bu bilgiler doğrulanamamıştı. Bugün itibarıyla yayınlanan bir genelgeyle karar kesinleşti ve sosyal medya taraması hayata geçirildi. 

Bu kararın geçmesiyle birlikte artık ABD vizesine başvuru yaparken doldurduğunuz evraklar arasında sizden son 5 yıldır kullandığınız sosyal medya adresleri istenecek. Bu bilgilere ek olarak kişinin son 15 yıla dair biyografik bilgilerinin de yazılması zorunlu tutulacak.

Sürekli Amerika Birleşik Devletleri'ne gidenlerin yanı sıra ülkede özellikle eğitim alanında faaliyet gösteren kurumlar bu konuya itiraz etmişlerdi. Kararın geçmesiyle birlikte öğretmen ve öğrencilerin ülkeye girmelerinin güçleşebileceğini savunan eğitim kurumları, bu sebeple işlerinin kötü etkilenebileceğini belirtmişler ve bir kişinin yıllar önce yaptığı bir paylaşım sebebiyle ülkeye alınamayabileceğini belirtmişlerdi. Tüm bu itirazlara rağen Trump yönetimi geri adım atmayarak sosyal medya kararını geçirdi ve uygulamaya koydu. 

Trump, Yeni Vize Programıyla Teknoloji ve Yazılım Şirketlerini Yine Vurdu

Dikkat! ABD Vizesi Alırken Sosyal Medya Hesabınız Sıkıntı Çıkarabilir

YORUMLAR