Açık Kaynak Kodlu Blog Platformu Ghost Yayına girdi

Açık Kaynak Kodlu Blog Platformu Ghost Yayına girdi

Yaklaşık dört yıl önce John O’Nolan tarafından Kickstarter üzerinden başlatılan bir projeyle ortaya çıkan açık kaynak kodlu blog platformu Ghost, uzun süren geliştirme sürecinin ardından yayına girdi.

Content Management System olarak adlandırılan ve Türkçe'de İçerik Yönetim Sistemi olarak adlandırılan yazılımlar tabanları, internet siteleri üzerinden kolayca paylaşım yapmanızı sağlıyorlar. Bunların en ünlüsü olan WordPress gibi sadece size bir yönetim paneli ve arayüzü sunan CMS'ler, internet üzerinden paylaşım yapmayı kolaylaştırdıkları gibi size hiç yazılım bilginiz olmadan bile bir internet sitesini hayata geçirme şansı sunuyorlar.

Özellikle internetin yüzde 50'sini ele geçirmeyi başaran WordPress'te yaşanan sıkıntılar ve sistemde sürekli bulunan açıklardan sonra yeni bir platform arayışına geçen internet kullanıcıları için umut ışığı olan Ghost, öncelikle yardım toplama platformu Kickstarter üzerinde ortaya çıkmıştı. Topladığı yaklaşık 600,000 dolarlık yardımdan sonra girişimlere başlayan Ghost, bugün itibarıyla kullanıma açıldı.

Artık klasikleşen Markdown Editor sisteminin yanı sıra bloklar halinde yayın yapmanızı sağlayan Koenig isimli bir başka editör modeli daha kullanan Ghost, WordPress'te olduğu gibi size kolayca içerik yayınlama şansı sunuyor. Açık kaynak kodlu olması sebebiyle her geçen gün daha fazla gelişecek ve koruma yolları artacak olan sistem, minimal tasarımlarıyla da dikkat çekmeyi başarıyor. Yenilikçi özelliklere de sahip olan Ghost sistemini denemek için ise hemen ghost.org adresini ziyaret edebilir ve kendinize yeni bir internet sitesi oluşturabilirsiniz.

Bir WordPress Açığı Neredeyse İnternetin Yüzde 25'ini Çökertecekti

Blogunuzu Masaüstünden Yönetin: Wordpress Windows ve Mac Programları Yayınlandı

YORUMLAR