Akıllı Telefon Bağımlısı Ülkeler Açıklandı

Akıllı Telefon Bağımlısı Ülkeler Açıklandı

Akıllı telefon bağımlılığı ile ilgili Tamindir.com sayfalarında makaleler okumuşsunuzdur. En önemlisi, telefon bağımlılarında depresyona girme riskinin daha yüksek olabileceğini biliyorsunuzdur.

Yapılan yeni bir araştırma ile kullanıcıların akıllı telefonlarla geçirdiği zaman ortaya çıkmış oldu. Bu araştırmaya göre; akıllı telefon teknolojisinin de gelişmesiyle beraber, rekabetin akıllı telefonların gün içindeki kullanımını araştıran Statista'nın yeni yayınladığı rapor, dünya çapında telefonların kullanım sürelerini de açıklayınca ortaya ilginç sonuçlar çıktı.

Hangi ülke, kaç saat akıllı telefon kullanıyor?

Listenin başında beş saatlik kullanım süresiyle Brezilya başı çekiyor, bu ülkeyi 3.03 saatle Çin, 2.37 saatle Amerika takip ediyor. Onuncu sırada ise 1.32 saatlik günlük kullanım süresiyle Fransa listede kendine yer bulmuş görünüyor.

Ancak bu durum ülkelerin sosyal medya bağımlılıklarının da bir göstergesi. Sonuç olarak kullanıcılar bu süreleri sadece telefonda konuşmak için harcamıyorlar. Sosyal medyanın da etkisi bu ölçümlerde azımsanamaz bir önem taşıyor. Kullanıcıların bağımlılıkları sürekli artarak devam ediyor. Böylece gün içinde istemsiz olarak telefon ekranına baktığımız zaman da buna paralel bir artış gösteriyor. Telefonu sadece elimize alıp ekranını kontrol ettiğimiz durumlar bile artıyor. Öte yandan, akıllı telefon bağımlıları email, mesajlaşma ve video sohbetlerini aşırı kullanmaktan bir işi ya da bir sohbeti bile düzgün yapmayı beceremiyorlar.

Statista raporu.

Statista’nın yaptığı araştırmaya göre, akıllı telefon bağımlılığın en fazla olduğu ülkeler şöyle sıralanıyorlar;

Brezilya – 4.48 saat

Çin – 3.03 saat

Amerika – 2.37 saat

İtalya – 2.34 saat

İspanya – 2.11 saat

Güney Kore – 2.10 saat

Kanada – 2.10 saat

İngiltere – 2.09 saat

Almanya – 1.37 saat

Fransa – 1.32 saat

Ülkemizde de Akıllı Telefon ve İnternet Bağımlılığı Alarm Veriyor

Küçük Çocuk Telefon Bağımlılığı Yüzünden Kendi Parmağını Kesti!

Hunharca Akıllı Telefon Kullanarak Kendilerine Zarar Veren İbretlik İnsanlar

YORUMLAR