Akıllı Telefon Fiyatlarına Yüzde 20 Zam Geliyor!

Akıllı Telefon Fiyatlarına Yüzde 20 Zam Geliyor

Döviz kurlarındaki baş döndüren yükseliş, akıllı telefon fiyatlarının artmasına neden olacak. MOBİSAD Başkanı Mustafa Turnacı, teknoloji sektörünün yüzde 20’lik bir zam yapacağını açıkladı. 

2018 yılının başından beri yükselişte olan ve geçtiğimiz hafta 4.90 üzerine çıkarak tarihi zirvesini gören dolar, teknoloji şirketlerinin kur zammını gündemine almasına neden oldu.

Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği (MOBİSAD) Başkanı Mustafa Turnacı, akıllı telefon fiyatlarına yüzde 20’lik bir zam yapılacağını açıkladı. 

Kurdaki yükselişin sektörü derinden etkilediğini belirten Turnacı, “Dolardaki artışı tüketiciye yansıtmamaya çalıştık. Perakende mağazaları da bu süreçte zam yapmadı ama gelinen bu noktada ithalattaki kur seviyeleri bizim için çok olumsuz. Mecburen zam yapmak zorundayız. Bu artış da yüzde 20 olacak”  ifadelerini kullandı.

Türkiye’deki cep telefonu satışlarının yıldan yıla azaldığına dikkat çeken Turnacı, hükümetten vergi indirimi talebinde bulunacaklarını belirtti.

MOBİSAD Başkanı, cep telefonunun lüks olmadığını ve alınan Özel Tüketim Vergisi’nin (ÖTV) haksız olduğunu söyleyerek, “Kur bu seviyedeyken satışlarımız daha da düşecek. Pazarımız daralacak. Nasıl akaryakıtta kur nedeniyle yeni bir ÖTV modeline gidildiyse bizim için de aynı modelin uygulanmasını talep edeceğiz. Yoksa çok sayıda istihdam kaybı olacak”  şeklinde konuştu.

Kaynak: Vatan