Akıllı Telefon Pazarının Nefesi Kesildi

Akıllı Telefon Pazarının Nefesi Kesildi

2015 yılının ilk çeyreğinde 335 milyon akıllı telefon satılmıştı. Aradan geçen bir seneye rağmen pazardaki büyüme oranı sadece yüzde 0.2 oldu.

Bu artış trendi göz önüne alındığında bir senelik zaman dilimi içinde akılı telefon çılgınlığının durma noktasına geldiğini söylemek hiç de yanlış olmaz. Piyasaya sürülen pek çok kaliteli telefon bile geçen yılın satış rakamlarını pek de değiştirememiş gibi görünüyor. Bu artışın bu derece düşük olmasının elbette birçok sebebi var.

Apple iPhone satışlarındaki gerileme bir etken olabilir mi?

Ekonomistlere Apple iPhone satışlarının 2016’nın ilk çeyreğinde açıkladığı ciro kaybı akıllı pazarın durma noktasına gelmesinde bir etken değil ancak tüketicinin yeni ürünlere yönelmediğinin bir işareti olabilir. Ekonomistler artık dünya nüfusuna oranlandığında oldukça fazla akıllı telefonuna sahip olunduğuna dikkat çekerken, gerek fiyat politikaları, gerekse satın alınan telefonların tatminkar olması yüzünde tüketicinin hızla yeni telefonlara yönelmediğine de dikkat çekiyorlar.

Samsung neden hala lider?

Pazar ne kadar daralsa da, Samsung’un pazarı lider olarak elinde tutmasının en önemli sebebi olarak her bütçeye göre telefon üretebiliyor olmasından kaynaklandığı görüşü hakim. Samsung’un giriş seviyesinden tutun da yüksek sınıf telefonlara kadar genişleyen üretim yelpazesi üreticinin lider koltuğunda kalmasını sağlıyor. Her nekadar amiral gemisi telefonlar kategorisinde Apple ile rekabet yaşasa da Apple’ın Samsung’u tahtından edebilmesi mümkün değil. Üstelik Samsung Galaxy S7 serisi bu sene yeni iPhone satışlarının oldukça üzerinde seyretti.

Çin pazarının karanlık geleceği

Çin pazarında 2013 yılından bu yana yüzde 2.5’luk bir gerileme var. Çin’de 2013 yılında ortalama 205 dolara orta sınıfın biraz üzerinde bir telefon satın alınabiliyordu. 2016 yılının ilk çeyreğinde bu bedel 257 dolara kadar yükselmiş durumda. Bu da Çin pazarının bile bir duraksama dönemine girmesi için yeterli bir sebep olarak gösteriliyor. 

Apple Son 13 Yıldır İlk Kez Düşüşte

Şaşıracaksınız Ama Akıllı Telefon Pazarı Durma Noktasına Geldi

YORUMLAR