Akıllı Telefon Satışları Küresel Çapta Yeniden Yükselişe Geçti

Akıllı Telefon Satışları Küresel Çapta Yeniden Yükselişe Geçti

Akıllı telefon pazarındaki yarış adeta baş döndürüyor. Son yıllarda farklı markaların piyasaya giriş yapmasıyla yaşanan rekabet büyük firmalar için tehlike arz etmeye başlamıştı. Özellikle yüksek donanıma sahip ucuz telefonların sahaya nüfuz etmesiyle yaşanan süreç büyüme oranlarını ciddi oranda etkilemişti. Son açıklanan raporlar ise durumun yeşil ışığa çevrildiğini gösteriyor. Bu yılın başlarında açıklanan rakamlara göre akıllı telefon pazarı yükselişe geçti.

Canalys'in dünya çapında yaptığı araştırma akıllı telefon satışlarının yeniden tırmanışa geçtiğini gözler önüne seviyor. İkinci çeyrekte 330 milyonu bulan akıllı telefon satışları şirketlere "mütevazi" rakamlar kazandırdı. İlk çeyrekle karşılaştırılan raporlarda Samsung Galaxy S7'nin başarısı büyük pay sahibi. Sanal gerçeklik kozunu iyi oynayan Samsung bu dönemde 80 milyon adet satış yaparak liderliği kimselere kaptırmadı. Diğer yandan düşüş gösteren Apple ürünleri ise 40 milyon adette kalarak beklentileri karşılayamadı.

Huawei Güçlü Yükselişini Sürdürüyor

Küresel çapta adını şu sıralar çokça duyduğumuz Huawei ise rekor büyüme göstererek herkesi şaşırtmaya devam ediyor. Çin menşeili şirket 31 milyon adet satış yaparak üçüncü sırada yer aldı ve hanesine büyük bir artı yazdırdı. Canalys raporlarında Huawei için dikkat çeken önemli bir uyarıda yer alıyor. Çinli şirketin güçlü başlangıç yapmasına rağmen ABD'de konumunu güçlendirmesi gerektiği belirtiliyor. 

Açıklanan rakamların akıllı telefon pazarının potansiyeline göre oldukça aşağıda kaldığını söylemeden geçmeyelim. Yine de bu tarz raporlar şirketler için ateşleyici bir güç olmuştur.

Sizce akıllı telefon satışları düşmeye devam eder mi? Yoksa küçük artışlarla kendi içinde duraklama dönemine mi girer? Pazarın gittiği yönü de göz önüne alarak siz ne düşünüyorsunuz?

Akıllı Telefon Pazarının Nefesi Kesildi

Samsung, Yılın İlk Çeyreğindeki Akıllı Telefon Satışıyla Apple'a Fark Attı

YORUMLAR