Akıllı Telefondan Çok Powerbank İthal Ediliyor

Powerbank istatistik

Akıllı telefonların batarya problemleri yaşaması sebebiyle birçok kullanıcı powerbank satın almaya yönelirken, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) yayınladığı verilerle taşınabilir batarya satın alımlarına yönelik detayları ortaya çıkardı.

Akıllı telefonlarda kullanılan lityum-iyon tabanlı bataryaların kullanıldıkça performanslarının düşmesinden ötürü, birçok kullanıcı telefon satın aldıktan bir süre sonra şarj problemi yaşamaya başlıyor. Şarj probleminin baş göstermesinin ardından yanlarında powerbank taşımaya başlayan akıllı telefon kullanıcıları, devasa bir pazarın oluşmasını da sağlıyorlar.

Konuyla ilgili araştırma yapan TÜİK ise 2017 yılında ithal edilen powerbank sayısının ithal edilen akıllı telefon sayısını geçtiğini belirtti. Uzmanlar ise powerbank kullanıcılarını satın aldıkları ürünlerin kaliteleri konusunda uyardı. Konuyla ilgili konuşan işletmeci Hasan Salih Altsoy, ürünlerin daha çok gençler tarafından talep edildiğini aktardı. Powerbankların anahtarlık ve cüzdan şeklinde bile üretildiğine değinen Altsoy şunları söyledi: “Teknolojik ürünler şu an çok fazla şarja dayalı olduğu ve insanlara bu yetmediği için bir nevi yedek batarya olarak da düşünebiliriz bunu. Zaten günümüzde teknoloji çok önemli bir yerde. Evden çıkarken anahtar, cüzdan düşünüldüğü gibi zaman artık powerbank de düşünülüyor.”

Powerbank istatistik 1

Yan sanayi powerbank almayın

Yan sanayi tarafından üretilen kalitesiz powerbanklar konusunda uyarılarda bulunan Altsoy, “Yan ürünler alındığı zaman maalesef tatsız olaylarla karşılaşabiliyoruz; patlama, çatlama, prizdeyken yanma gibi. Böyle çok haber okuyoruz mesela evde yangın çıkıyor prizden, bütün evi bile sarabiliyor. O yüzden alınan ürünlerde kalite çok önemli” dedi.

Kullanılan ürünlerin kaliteli olmamaları durumunda telefon için sıkıntı yaratabileceğine dikkat çeken Altsoy, “Garantili, kaliteli ürünler alınmasını özellikle tavsiye ediyoruz. Sıfır cihazlarda, sıfır telefonlarda firmalar yüksek batarya kapasitesi kullanabilecek durumdayken bunu yapmıyorlar. Günümüzde herhangi bir firma 6000 miliampere kadar bataryalı telefon üretebiliyorken daha fazla rağbet gören firmalar 2000-2500 miliamperlik bataryalar kullanıyorlar. Bu çok yanlış, firmalar bunu yükseltebilir. Günümüz teknolojisinde zaten şarj süresi artık bir gün. Bir gün şarjı giden bir telefon iyi durumda demektir. O yüzden kullanımı kolay sağlayacak, yüksek miliamperli bataryalar çok daha sağlıklı olacaktır” şeklinde konuştu.