Akıllı Telefonunuz Sadece YouTube Videolarıyla Hacklenebilir

Akıllı Telefonunuz Sadece YouTube Videolarıyla Hacklenebilir

Her gün YouTube üzerine binlerce yeni video ekleniyor. Bu videoların bazıları viral olarak saatler içerisinde milyonlarca izleyici tarafından izleniyor. İnsanlar bu videoları seyrettiklerinde arkadaşlarıyla ve aileleriyle paylaşıyor ve videonun erişebildiği insan sayısı katlanarak artıyor. Fakat bu durum hackerlar açısından bir ekmek kapısı haline gelebilir.

Georgetown Üniversitesi'nde profesörlük yapan Micah Sherr, YouTube videolarının akıllı telefonları hacklemek için bir araç olarak kullanılabileceği iddiasını ortaya atıyor. Hackerlerın YouTube aracılığıyla telefonlarınızı hacklemesi ise oldukça ilginç bir sisteme sahip. Bu sistemde hackleme işlemini gerçekleştirebilmek için herhangi bir kötü amaçlı yazılım da kullanılmıyor. Sistemin temelinde sanal asistanlar ve ses komutları yer almakta.

Ses Komutları Yardımıyla Akıllı Telefonunuzun Kontrolü Ele Geçiriliyor

Sherr'e göre viral nitelikteki bir YouTube videosuna yerleştirilen gizli ses komutları birçok insanın telefonlarının kontrolünü kaybetmesine neden olabilir. Bu hackleme yönteminde kişilerden biri bir YouTube videosunu açıp arkadaşına seyrettirirken, bu videodaki ses komutları telefonda yüklü olan sanal asistanı yönetiyor ve bu sayede telefonlar ele geçiriliyor. Üstelik bir videoyu bilgisayarınızda seyrederken bile cebinizdeki telefon hacklenebilir.

Ses Komutları Gizlenebiliyor

Bu tür ses komutları videolardaki normal seslerin arkasına gizlenebiliyor, kullanıcılar bu sesleri kolayca algılayamasa da Siri ve Google Now gibi sanal asistanlar bu komutları ayıklayarak işleme sokabiliyor. Viral videoların eriştiği insan sayısı göz önüne alındığında bir YouTube videosu seyredilirken cep telefonunu sanal asistanları açık bir şekilde yakında bulunduran insanların sayısı hiç de küçümsenecek bir oranda değil. Bir milyon kişiye erişen bir videoyu seyreden 10.000 kişinin akıllı telefonu şekilde yanında olabilir. 10.000 kişiden 5.000'i de sanal asistanlarını aktif bir şekilde kullanıyor olabilir. Bu kişilerin sanal asistanları yardımıyla verilen komutlarla cep telefonlarından zararlı yazılım içeren bir internet sitesini ziyaret etmeleri sağlanabilir. Sonuçta telefonlarınız siz farkında bile olmadan hacklenmiş, içindeki veriler şifrelenmiş olabilir.

Ortaya atılan bu iddia bize bilim kurgu filmlerini andırsa da gerçekkeşme ihtimalinin olması tedirginlik yaratıyor. Bu nedenle telefonlarınızın sanal asistanlarını sürekli aktif bırakmamakta fayda var.

Hacklenebileceğini Hiç Aklınıza Getirmediğimiz 6 Hayati Cihaz

YORUMLAR