Alibaba'nın Kurucusu Şirketteki Görevini Bırakmaya Hazırlanıyor

Jack Ma görevi bırakma

Çin’in en zengin insanlarından bir tanesi olan Jack Ma, Alibaba’daki görevini bırakmak için harekete geçtiğini açıkladı. Ünlü iş adamı görevini bıraktıktan sonra geçtiğimiz yıllarda kurduğu yardım kuruluşuna yoğunlaşacağını söyledi.

Dünyanın en büyük e-ticaret sitelerinden Alibaba’nın kurucu ortaklarından olan Jack Ma, Bloomberg’e yaptığı açıklamayla ayrılık kararını açıkladı. 52 yaşındaki iş adamı, uzun yıllardır Alibaba’nın büyümesine odaklanmış şekilde çalışıyor ve servetine servet katıyordu.

Görevini bıraktıktan sonra 2014 yılında kurduğu Jack Ma Foundation isimli kar amacı gütmeyen yardım kuruluşuna odaklanacağını dile getiren Ma, bir sene önce vakfa 300 milyon yuan yani yaklaşık 45 milyon dolar bağışlamıştı. Önümüzdeki yıllarda vakfı en büyük insanı yardım vakıflarından biri haline getirmeyi planladığını belirten Ma, fakirlikle savaşmak için harekete geçmeye hazır olduğunu vurguladı.

Alibaba’yı kurmadan önce İngilizce öğretmeni olarak çalıştığını hatırlatan Ma, “Sanırım bir gün, yani yakında, öğretmenliğe geri dönebilirim. Öğretmenliği Alibaba’da CEO olmaktan daha iyi yapabildiğimi düşünüyorum” açıklamasını yaptı. Emeklilik kararını ne zaman uygulayacağına dair sorulara cevap vermekten kaçınan iş adamı, bunun bu yıl olup olmayacağına dair soruya ise şu şekilde cevap verdi: “Yakında öğreneceksiniz. Jack Ma Foundation için hazırım. Bütün bunlara 10 yıldır hazırlanıyorum”

Jack Ma Bill Gates

Bill Gates’in yolundan gidecek

Dünyanın en zengin insanı olarak uzun yıllar listenin başında oturan Bill Gates, Microsoft’taki görevini sürdürürken, 2000 yılında bir yardım kuruluşu açmıştı. Takvimler 2006 yılını gösterdiğindeyse Microsoft’taki CEO’luk görevini bırakan Bill Gates, eşiyle birlikte yardım konusuna eğilmiş ve özellikle Afrika’da önemli başarılar yakalamıştı.

Gates ile gittikleri yollardaki benzerlikleri doğrulayan Jack Ma, “Bill Gates’ten öğrenebileceğimiz bir sürü şey var. Onun kadar zengin olamam ama ondan daha iyi yapabileceğim bir şey varsa o da erken emekli olmak” dedi.

Alibaba, Çin’in en büyük e-ticaret şirketi olmasının yanı sıra bulut sunuculardan yemek dağıtımına kadar birçok farklı alanda faaliyet göstermeye başlamıştı. Halihazırda 23 milyar dolar değeriyle Çin’in en büyük şirketleri arasında yer alan Alibaba’nın en tanınmış yüzüyse kurucu ortaklardan Jack Ma olmuştu. 2013 yılında şirketin CEO koltuğunu bırakmasına rağmen kötü gidişin ardından tekrar görevine dönen Ma, yaptığı açıklamayla emeklilik kararında ciddi olduğunu belirtti.