AMD Mobil Pazara Yönleniyor

AMD Mobil Pazara Yönleniyor

AMD masaüstü bilgisayar pazarının ötesine adım atmaya niyetlenmiş görünüyor. Bu yargının sebebi ise AMD'nin mobil işlemciler üzerinde ciddi çalışmaları olan 2 mühendisi kadrosuna katması. Charles Matar Qualcomm'da düşük güç tüketimine sahip tümleşik çip tasarımı ile uğraşmış eski bir AMD çalışanı. Diğer mühendis olan  Wayne Meretsky ise yine Matar gibi önceden AMD'de görev almış ve Apple'da çalışmış olan bir mühendis.

Charles Matar yeni görevinde AMD'nin System On Chip - SoC geliştirme bölümünde başkanlık yapacak ve Wayne Meretsky AMD'nin çeşitli çiplerinin yazılımlarının geliştirilmesinden sorumlu olacak.

Bu ikiliye yine eski bir AMD çalışanı olan Jim Keller katılıyor. Keller son olarak Apple'da iPad ve iPhone'da kullanılan mobil işlemcilerin tasarımında görev almış.

AMD en son olarak Temash kod adlı işlemcisini Windows 8 Pro'ya sahip hibrid dizüstü bilgisayarlar ve tabletlerle birlikte piyasaya sürmeyi hedefliyordu. Bunun yanında eski nesile göre %50 daha verimli olacağı ifade edilen Kabini isimli yeni dizüstü işlemci ailesini tanıtması beklenen AMD'nin bu mobil işlemci piyasasında kalıcı olmayı hedeflediği yaptığı son transferlerle doğrulanabilir.

Aslında çoğu donanım üreticisi gibi AMD'nin de PC pazarının küçülen boyutu nedeniyle mobil sektöre yönelmesi gayet doğal olarak görülüyor. Dünyadaki teknolojik tercihlerin değişmesi nedeniyle üretim de değişmek zorunda.

Intel de masaüstü bilgisayar üzerindeki ağırlığını azaltacak

YORUMLAR