AMP Projesi Google Arama Motorunda Devreye Girdi

AMP Projesi Google Arama Motorunda Devreye Girdi

Google web sayfalarının hızlı yüklenmesini ve arama motorlarında bilgilere daha hızlı ulaşılmasını sağlayan AMP Projesini artık resmen kullanmaya başladı.

Google AMP (Accelerated Wep Pages ya da Hızlandırılmış Web Sayfaları) web sitesinde terimin tanımı için “hızlı sonuç veren statik içerik için web sayfaları oluşturma "alt yapısı” tanımını yapıyor.

Google AMP Nedir?

Genel olarak AMP Projesi web sayfalarında kullanılabilmesi artık mümkün olan AMP HTML, AMP JS ve Google AMP cache bileşenlerini kullanarak güvenilir bir performans sağlıyor ki, bu özellikle mobil internet için çok önem taşıyor.

Bu bileşenleri APMProject.org adresinde açıklayan Google, “AMP HTML güvenilir performans için bazı kısıtlamalar ve temel HTML’in ötesinde zengin içerikler oluşturmak için bazı uzantılar içeren” bir html altyapısı olarak özetlemiş. AMP JS ise bu HTML sayfaların daha hızlı sonuç verebilmesi için katalizör görevi görüyor.

 AMP Projesi kullanan web siteleri hangileri?

Google bugün dünyada an itibarıyla 600 milyon kadar web sayfasının AMP HTML düzeniyle hazırlanarak mobil platformda hizmet verdiğini de açıkladı. Bu web siteleri seyahat, alışveriş, genel bilgi, haber ve lokal enformasyon sayfalarından oluşuyorlar. Özellikle eBay, Reddit, WikiHow, Shopify gibi sitelerin AMP altyapısıyla hazırlandığına dikkat çeken Google belki mobil kullanıcıları bu haberle sevindirdi ancak web geliştiricilere yeni yükler getirdiği de bir gerçek.

Google Mobil Sayfaların Hızlı Yüklenmesini Sağlayacak AMP HTML'i Geliştiriyor

Google'ın Geliştirdiği AMP Projesi İçin Tarih Belli Oldu

YORUMLAR