Anayasa Mahkemesi İnternet Yasasıyla İlgili Son Noktayı Koydu

Anayasa Mahkemesi İnternet Yasasıyla İlgili Son Noktayı Koydu

AYM (Anayasa Mahkemesi) 5651 sayılı İnternet Yasası’ndaki bazı fıkraları daha önce iptal etmişti. AYM internet yasası ile ilgili gerekçeli kararı bugün basına açıkladı.

AYM’nin gerekçeli kararı basına bugün servis edilen bir bültende yer alıyor. Bu bültene göre, verilen kısmi iptal kararında, içerik, yer ve erişim sağlayıcıları, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığının (TİB) talep ettiği bilgileri talep edilen şekilde Başkanlığa teslim etmekle ve Başkanlıkça bildirilen tedbirleri almakla yükümlülükten kurtuluyorlar.

Aslında karar şu paragrafta daha net olarak anlaşılabiliyor: 5651 sayılı Kanun’un 9’uncu maddesi kapsamındaki karar iptal edilmiş oluyor. Bu karar, bir dava esnasında hakimin verdiği erişimin engellenmesi kararına konu kişilik hakkının ihlaline ilişkin yayının veya aynı mahiyetteki yayınları ilgilendiriyor. Karara göre, söz konusu yayınların başka internet adreslerinde de yayınlanması durumunda, ilgili kişinin Erişim Sağlayıcıları Birliğine (ESB) başvurması halinde mevcut kararın bu adresler için de uygulanacağına ilişkin hükümde yer alan "…veya aynı mahiyetteki yayınların…" ibaresini iptal ederek, kalan bölümün reddine karar verdi.

İptal kararı Resmi Gazete’de yayımlandı ancak yürürlüğe girmesi için bir yıllık bekleme süresi olacak. Yani kısmi iptal kararı 2017 yılı itibariyle yürürlüğe girecek.

AYM’nin gerekçeli kararının tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

İnternet Torba Yasası Meclis'ten Geçti

YORUMLAR