Android 6.0 Marshmallow Resmi Olarak Yayınlandı!

Android 6.0 Marshmallow Resmi Olarak Yayınlandı!

Google'ın yeni mobil işletim sistemi Android Marshmallow resmi olarak çıkış yaptı. Android 6.0 sürümü bir süredir iOS cihazlarda kullanılan parmak izi okuma teknolojisini Android cihazlara taşıyor. Bu özellik sayesinde Android kullanıcıları parmak izlerini kullanarak ödeme talimatları verebilecek ve Android 6.0 Marshmallow sürümüne sahip telefon veya tabletlerine parmak izleriyle giriş yapabilecekler. Android 6.0 Marshmallow'un bu yeni özelliği güvenlik açısından kullanıcılara büyük avantaj sağlayacak.

Android 6.0 Marshmallow daha önceki Android versiyonlarına göre pil ömrünü uzatacak. Yeni mobil işletim sistemi bu işi daha verimli bir uygulama yönetimi ile gerçekleştirecek. Android Marshmallow ile cihazlarınız daha derin bir uyku moduna geçecek. Android cihazınız boş olduğunu fark edince aktifleşecek olan bu derin uyku modu pilinizin daha az kullanılmasını sağlayacak. Ayrıca uygulamalar için de özel bir uyku modu aktif olacak. Nadiren kullandığınız uygulamalar bu yolla uyku moduna alınacak ve daha az pil tüketecekler.

Android 6.0 Marshmallow ile birlikte hangi uygulamaların hangi izinleri kullanabileceğini de siz belirleyeceksiniz. Bir uygulamanın belli izinleri kullanmasını reddetseniz bile o uygulamayı çalıştırabileceksiniz. Bu durum uygulamanın çalışma şeklini etkileyebilecek olsa da gereksiz izinleri elemenize yardımcı olacak.

Android 6.0 Marshmallow her yeni Android işletim sistemi versiyonundaki gibi bir gelenek olarak ilk önce Google'ın Nexus cihazları için yayınlandı. Nexus 5, Nexus 6, Nexus 7, Nexus 9 ve Nexus Player Android 6.0 Marshmallow'u kullanmaya başlayacak ilk cihazlar oldu.

YORUMLAR