Android 8 Yaşında! Nice Senelere Koca Oğlan

Android 8 Yaşında! Nice Senelere Koca Oğlan

Cep telefonları, akıllı telefonlar, mobil işletim sistemleri derken yılların ne çabuk geçtiğini anlamak mümkün değil. Bundan 8 yıl önce hayatımıza giren Google'ın mobil işletim sistemi Android bugün 8. yaşını kutluyor. İlk duyduğunuzda şaşırtıcı gelse de Android gerçekten 8 yılı devirdi.

Sanki bir kaç yıl önce çıkmış gibi hissetmeme rağmen 8 yıllık bir maziye sahip olan Android bu süreçte pek çok versiyon değişikliğine giderek son olarak geçtiğimiz ay içerisinde çıkarılan 6.0 Marshmallow'a geçiş yaptı. Konusu gelmişken Android 6.0 Marshmallow tüm Android cihazlar üzerinde yüzde 0.3'lük kullanım oranına erişti. Bunun nedeni Nexus cihazlar dışındaki cihazlar için henüz 6.0 güncellemesinin gelmemesi.

Google'ın 8 yıl önce mobil cihazlara yönelik çıkarmış olduğu Android işletim sistemi, günümüzde mobil cihazlarda kullanılan en popüler ve aynı zamanda en büyük işletim sistemi. Başlı başlına bir marka olan Android, aynı zamanda yüklü olduğu cihazlara da kendi adını vererek cihazların Android olarak anılmasını sağladı.

Geçtiğimiz 8 yılda büyük bir başarı elde eden Android, Google'ın gelecekteki planları ile birlikte mobil cihazlardan da öte evimize kadar girmeye başlayacak. Akıllı telefonlardan sonra akıllı saatler ve bazı diğer ürünlerde de görmeye başladığımız Android yakın süreçte evimizdeki akıllı cihazların hepsinde bulunabilir. Google'ın Android ve Chrome OS'u birleştirme düşüncesiyle ortaya çıkan yeni fikirler de bu sürecin birer parçası.

Biz de Tamindir ailesi olarak Android'in 8. yaşını kutluyor ve nice 8 yıllar diliyoruz.

YORUMLAR