Android Cihazlar İçin 2016 Mobil Güvenlik Raporu Açıklandı

Android Cihazlar İçin 2016 Mobil Güvenlik Raporu Açıklandı

Tarihler artık Ekim ayını gösteriyor ve 2016 yılını geride bırakmamıza çok az kaldı. Google'ın Android işletim sistemini kullanan akıllı telefonların, güvenlik yazılımları raporu da açıklandı. Geride bırakmaya çok az bir süre kalan 2016 yılında güvenlik konusunda neler yaşadığımızı mobil güvenlik raporunda çok rahat görebilirsiniz.

Mobil güvenlik raporu, kullanıcı deneyimlerini kapsayan bir incelemeyi, malware'den korunma oranlarını ve pil tüketimi konusunda kapsamlı testleri kapsıyor. Fakat biz sizlerle güvenliğimiz konusunda hangi fonksiyonlara dikkat etmeliyiz ve bizi ilgilendiren kısımlar nelerdir, bu tip bilgileri paylaşacağız. 

Yukarıdaki grafikte mobil cihazlarda kullanılan internet tarayıcılarının 2009-2016 yılları arasında kullanım oranlarını görüyorsunuz. Çalkantılı bir grafik sergileyen Chrome, Android cihazlarda şuanda en çok kullanılan tarayıcı olma özelliğini koruyor. Fakat dikkatinizi çekmek isterim ki Android işletim sistemi kullanıcılarında bir standart yok, bu grafikte de görülüyor. Bazı güvenlik önlemlerini bizlere tarayıcılar sağlıyor. Yanlışlıkla veya bilinçli olarak web sitelerinden bir şeyler indiriyoruz ve cihazımızı bu tür tehlikelerden koruyacak bir browser tercih etmemiz gerekiyor. Son açıklanan rapor gösteriyor ki Google Chrome güvenlik konusunda da pazar payında da diğer tarayıcılardan bir adım önde.

Şimdi bir de güvenlik yazılımlarına raporda nasıl değinilmiş ona bakalım:

Yukarıdaki görselde sağdaki turuncu sembollerin bir anlamı var. Bunları sırasıyla tanımlayacak olursak; anti-malware, anti-hırsızlık, güvenli bağlantı, uygulama denetimi, anti-spam ve yedekleme özelliklerine sahip yazılımlar verilmiş. Rapor incelendiğinde McAfee ve Trend Micro yazılımının bunların hepsine sahip olduğunu görüyoruz. 

Bu diğerleri kötü anlamına mu geliyor, elbette hayır. Eğer anti-malware, anti-hırsızlık, güvenli bağlantı, uygulama denetimi gibi özellikler size yeterli gelecekse diğer uygulamaları da tercih edebilirsiniz. 

Yukarıdaki grafikte az önce söylediğim şeyleri bir anlamda kanıtlıyor. Zira Bitdefender ve Trend Micro zirveye oynarken, McAfee ise yüzde 99.9 korumayla üçüncü sırada yer almış. 

Peki siz hangi yazılımı kullanıyorsunuz?

Mozilla İnternet Sitesi Güvenlik Analiz Servisini Hizmete Açtı

YORUMLAR