Android Cihazlarda Yüklü Olarak Gelen Uygulama Sayısı Azalıyor

Android Cihazlarda Yüklü Olarak Gelen Uygulama Sayısı Azalıyor

Bir Android'ciyseniz yani Android telefon ya da tabletiniz bulunuyorsa, cihazı alıp ilk açtığınızda yüklenmiş olan Google uygulamalarını mutlaka görmüşsünüzdür. Bloatware olarak adlandırılan üretici yazılımları olarka Android cihazlara satışa sunulmadan yüklenen Google'ın uygulamaları, yeni Android cihazlarda yüklenmiş olarak bulunmayacak.

Eğer Google Play Oyunlar, Google Play Kitaplar, Google+ ve Google Gazetelik uygulamalarını kullanmıyorsanız, bu haber sizin için iyi. Çünkü kullanmadığınız uygulamalar cihazlarınızda fazladan yer kaplıyordu. Bunun anlamı ise gelecekte alacağınız Android cihazlar bir miktar daha fazla depolama alanı ile elinize geçecek.

Yukarıda adılı yazılı uygulamaları kullanıyorsanız, bu uygulamaları cihazınızı aldıktan sonra yine uygulama marketi üzerinden hemen indirebilirseniz fakar üreticiler olarak bu konuda kullanıcılarının büyük çoğunluğunun kullandığı ve neredeyse zorunlu kullanmak zorunda olunan uygulamalar seçilmeye karar verildi. Bunun sonucunda Android cihazlarda olacak uygulamaların başında uygulama marketi Google Play ve mail servisi Gmail bulunuyor.

Üretici uygulamalarının basite indirilerek gerçekten en gerekli ve yararlı olanlarının kalması biz kullanıcılar açısındna oldukça güzel. Çok fazla zararları olmamasına rağmen istemeden kullanmayacağımız uygulamaların cihazımıza yüklü olmasını şahsen hoş karşılamıyordum. (Kullanmama rağmen)

Diğer firmaların da örnek alması gerektiğini düşündüğüm bu hamle umarım kısa süre içerisinde pek çok firma tarafından uygulanır ve bloatware uygulamaların sayısı gün geçtikçe azalır.

Sizlerin Android cihazlarda kurulu olarak gelen bloatware yani üretici uygulamaları hakkındaki görüşleriniz neler?

YORUMLAR