Android Kullanım İstatistikleri - Nisan 2013

Nisan 2013'e ait Android kullanım istatistikleri, kullanıcıların yavaş yavaş Jelly Bean kullanmaya başladıklarına işaret ediyor.

Android Kullanım İstatistikleri - Nisan 2013

Google'ın her ay yayınladığı Android kullanım istatistikleri, mobil dünyadaki Android eğilimindeki değişiklikleri oldukça güzel bir şekilde yansıtıyor. Özellikle platformun gelişimini anlamamız açısından değerli olan bu verilerin kullanıcı alışkanlıklarını da özetlediği açık.

Uzun süredir yeni Android sürümlerine geçişte sorunlar yaşayan Google'ın şansı dönmüş gibi görünüyor ve Nisan 2013'teki istatistiklere göre Android 4.1 ve 4.2 Jelly Bean sürümleri kullanıcıların tercihi olmaya başlıyor ve yüzde 28 kullanım payına sahipler. Jelly Bean sürümlerinin toplamı böylece yüzde 27 payı olan Android 4.0.3 ve 4.0.4 Ice Cream Sandwich'i geride bırakabiliyor.

Android Gingerbread ve Ice Cream Sandwich'in kullanım payındaki önceki aya göre gerçekleşen gerilemeler, kullanıcıların bu sürümlerden Jelly Bean'e geçiş yaptıklarını gösteriyor. Ancak hala büyük bir kullanıma sahip olan bu eski sürümlerin çok daha çabuk bir şekilde geride bırakılması Google tarafından desteklenmesine rağmen hızın yetersiz olduğu kesin.

Samsung Galaxy S4 ve HTC One gibi amiral gemisi cihazların ortaya çıkması ile birlikte Jelly Bean sürümlerinin kullanım oranlarının gelecek aylarda daha da artması ve artış hızının da yükselmesi bekleniyor.

Twitter iOS ve Android uygulaması güncellendi

YORUMLAR