Android Oreo’daki Hata Mobil Verinizi Tüketebilir!

Android Oreo’daki Hata Mobil Verinizi Tüketebilir!

Geçtiğimiz ay tanıtılan Android Oreo’da bulunan yazılım hatası, kullanıcıların başını ağrıtacağa benziyor. Android Oreo kullanıcıları, sabit bir kablosuz ağa bağlı oldukları halde telefonlarının mobil verileri kullanmaya devam ettiklerini bildirdi.
Geliştiricilerin onlarca test yapmasına rağmen tam anlamıyla mükemmel bir yazılım görmek oldukça zor. En azından ilk aşamada. Her ne kadar üzerinde çalışılırsa çalışılsın, kullanıcı deneyimi olmadan yazılım içindeki hataların deşifre edilmesi pek kolay olmuyor.

Piyasaya sürülen Android 8.0 Oreo güncellemesi ile ilgili bazı kullanıcılar, Wi-Fi'nin açılmasına rağmen cihazlarının hala mobil veri kullandığını bildiriyor. Kullanıcılar cihazlarının Oreo güncellemesinden sonra, aktif bir Wi-Fi'nin etkin olmasına rağmen mobil veri kullanmaya devam ettiğini ve işletim sisteminin hücresel veriyi öncelikli kabul ettiğini söylüyorlar.

Android, cihazların en hızlı ve güçlü Wi-Fi veya hücresel ağa geçmesine izin veren bir özelliğe sahip. Sonuç olarak, Android Oreo'da Google'ın kimseye söylemediği, etkinleştirilmiş bir "mobil veri her zaman aktif" anahtarı var.

Bu özellik, Apple'ın sessizce iOS 9'a eklediği ‘Wi-Fi Assist’ özelliğini anımsatıyor. iOS, Wi-Fi'nin zayıf olduğunu tespit ettiğinde otomatik olarak hücresel veriye geçiş yapıyordu. Fakat Apple, gelen tepkiler üzerine bu özelliği devre dışı bıraktı.

Bununla birlikte, iOS'un aksine, Android Oreo'da bunu kolayca kapatamıyorsunuz. Önce geliştirici modunu etkinleştirmeniz ve "mobil veri her zaman aktif" özelliğini devre dışı bırakmanız gerekir.

İyi haber şu ki, Google gelen tepkiler üzerine hatanın farkına vardı ve üzerinde çalışmaya başladı. Oreo güncellemesi şu an için çoğunlukla Nexus ve Pixel cihazlarıyla sınırlı. Dolayısıyla, Google’ın bu hatayı düzeltmek için hala vakti olduğunu söyleyebiliriz.

Hangi Cihazlar Ne Zaman Android Oreo Alacaklar?

Android Oreo ile Gelecek 14 Yenilik

Android Oreo ile iOS 11 Karşı Karşıya! Hangisi Daha İyi?

YORUMLAR