Android Pazar Payı Artarken iOS Düşüşte

Android Pazar Payı Artarken iOS Düşüşte

Mobil işletim sistemi piyasası dendiğinde akla gelen ilk 2 isim olan Android ve iOS, pazar paylarını büyütmek için çok uzun süredir büyük bir yarış içerisindeler. Android'in bir çok firma ve sayısız model ile yer aldığı bu rekabette önde olması elbette normal fakat yabana atılmayacak olan Apple'da tek başına iPhone ve iPad modelleri ile Android'e karşı oldukça güzel mücadele veriyor.

Eylül ayı için açıklanan pazar payı oranlarına baktığımızda savaşı yine Android kazanmış fakat Android'in yükselip iOS'un düşmesi ise herkesin kafasında soru işaretleri oluşturdu. NetMarketShare tarafından salanan verilere göre iOS cihazların pahalılığı nedeniyle Android Eylül ayında iOS'u epey geride bırakarak yüzde 53.54'lük pazar payına sahip oldu. Diğer yandan iOS ise aynı süreçte yüzde 40.82 olan pazar payını düşürerek yüzde 38.58'e geriledi. Android ise ağustos ayında yüzde 52.14 pazar payına sahipti.

Android pazar payını yüzde 1 arttırmayı başarırken, iOS'un yaklaşık yüzde 2'lik düşüşünün sebei olarak yeni tanıtılan iPhone 6s ve iPhone 6s Plus modelleri olarak görülüyor. Eylül ayı içerisinde tanıtılacağı bilinen bu modeller nedeniyle Apple kullanıcılarının bir kısmı yeni iPhone alma sürecini erteleyerek cihazların tanıtılarak piyasaya çıkışını beklemiş olabilir.

Geçtiğimiz yıl Nisan ayında yüzde 41.97 pazar payına sahip olan iOS, geride kalan bir yılın ardından yaklaşık yüzde 5 pazar payı kaybetmiş gibi görünüyor fakat adil bir değerledirme yapabilmek için Ekim ayı sonuçlarını beklemek daha mantıklı çünkü Apple hafta sonunda 13 milyon adet ürün satışı yapıldığını ve bir rekor kırdıklarını açıklamıştı. Bu rakamlar ile birlikte paza payını arttırması muhtemeln olan iOS, Android'i geçemeyecek olsa bile aradaki farkı biraz da olsa kapatacaktır.

Yazının başında da belirttiğim üzere Android işletim sistemine sahip cihazların satışı pek çok firma tarafından yapılıyor. Bu firmalar içerisinde Samsung, LG, HTC, ASUS vb. firmalar bulunurken, Apple sadece iPhone ve iPad satışları ile iOS'un pazar payına sahip. Yani firma bazında değerlendirecek olursak Apple'ın çok büyük bir başarıya sahip olduğunu söylemeden geçmek olmaz. Apple'ın firma bazındaki en büyük rakibi ise Android cihazlar üreten Samsung.

Sizler Android ve iOS savaşı hakkında neler düşünüyorsunuz? Yorum bölümünden bizlerle görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

YORUMLAR