Android Uygulamaları ile Uçak Sistemlerine Sızmak Mümkün

Android Uygulamaları ile Uçak Sistemlerine Sızmak Mümkün

Akıllı telefonların hayatımıza girdikten sonra neredeyse bütün işlerimizi daha da kolay hale getirdikleri aşikar. İş dünyasından tutun da özel hayata kadar pek çok işlemin kolaylıkla yapılmasını sağlayan bu cihazların tehlikeli işlerde de kullanılabileceği Alman güvenlik danışmanı olan Hugo Teso tarafından, Amsterdam'da düzenlenen Hack-in-the-Box güvenlik konferansında gözler önüne serildi.

Teso PlaneSploit adını verdiği ve 3 yılda geliştirdiği uygulama sayesinde uçakların navigasyon sistemlerine girmekten tutun da kule ile iletişime ve uçağın uyarı sistemlerine kadar neredeyse her alanda değişiklikler gerçekleştirerek büyük bir güvenlik açığını ortaya koyuyor.

PlaneSploit uygulamasını yapabilmek için 3 yıl boyunca ikinci el pazarlarda uçak parçaları araştıran ve satın alan Teso, uygulamaya dair kodları çok yakınında saklıyor ve uçak simülasyonları üzerinde çalıştırmak dışında gerçek hayatta herhangi bir deneme yapmış değil. Amacının uçak şirketlerinin bu açıklarını kapatmaları olduğunu belirten Hugo Teso'nun uygulamasında bulunan özellikler ve tanımları şu şekilde:

Please go here: Haritada tıklanan noktaya uçağın yönlendirilmesi
Define area: Detaylı filtrelemeler ile uçağın belli bir koşula göre davranmaya ayarlanması
Visit ground: Uçağı düşürme
Kiss off: Sistemden kendini kaldırma
Be punckish: Pilotları yanıp sönen lamba ve alarmlarla bir şeylerin yanlış gittiğine inandırma

Forbes'e yaptığı açıklama ise uçaklardaki güvenlik açıklarının ne derecede olduğunu gösteriyor: "Bu sistemi uçağın navigasyon sistemindeki neredeyse herşeyi değiştirmek için kullanabilirsiniz, ki buna pek çok pis iş de dahil."

Age of Empires 2 HD İncelememizi kaçırmayın

YORUMLAR