Android'e Çoklu Pencere Desteği Geliyor

Android'e Çoklu Pencere Desteği Geliyor

Akıllı telefon ve tabletlerin giderek daha büyük boyutlarda üretilmeleri tabii ki bu kadar büyük ekranlarla ne yapacağımız konusunda soru işaretlerini de doğurdu diyebiliriz. Zira tek bir uygulamanın bu kadar büyük ekranda tek başına çalışması oldukça verimsiz bir akıllı cihaz kullanım şekli olarak karşımıza çıkıyor ve Samsung gibi üreticiler kendi çoklu pencere çözümlerini telefon ve tabletlerine adapte ederek bu sorunun üstesinden gelmeye çalışıyorlar.

Ancak maalesef şimdiye kadar Android'in kendi içerisinde bu konuda bir çözüm sunabilecek yöntem yer almıyordu. Anlaşılan o ki Google bu trendin farkına varmış ve kullanıcıların büyük ekranlı cihazlarını daha verimli bir şekilde kullanabilmeleri için adımlar atmaya başlamış.

Ortaya çıkan son sızıntı görsellere göre ilerleyen Android sürümlerinde çoklu pencereleri tek bir ekranda kullanmak mümkün olacak ve kullanıcılar hangi uygulamaya ekranda daha fazla yer vermek istediklerini belirleyebilecekler. Bu sayede çok çekirdekli işlemciler barındıran Android akıllı cihazlar, tüm çekirdeklerden ve çoklu işlem yapma yeteneklerinden daha iyi bir şekilde faydalanabilecekler.

Şimdilik bu yeni özelliğin Android L'de yer alıp almayacağına dair herhangi bir bilgi mevcut değil ve bu nedenle çok fazla umut beslememek gerekiyor. Fakat daha sonraki sürümlere dahil edileceği neredeyse garanti. Hangi cihazlarda kullanılacağı ise Android cihaz üreticilerinin kendi adaptasyon tercihlerine bağlı olacaktır. Zira bu özelliği düşük özelliklere sahip cihazlarda kullanımı ciddi yavaşlıklara sebep olabilir.

LG G Watch R piyasaya çıkıyor

YORUMLAR