Apple 13 Yıldır İlk Defa Satışlarında Gerileme Yaşadı Piyasalar Karıştı

Apple'ın bu yılın ilk 3 ayında geliri, geçen senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 12,7 gerileyerek, 2003'ten bu yana ilk defa düşüş kaydetti.

Apple 13 Yıldır İlk Defa Satışlarında Gerileme Yaşadı Piyasalar Karıştı

Apple önemli teknoloji şirketlerinden biri. Öte yandan Apple son 9 yılında hiçbir finansal çeyrekte satış geliri düşüşü yaşamamasıyla da ekonomi tarihinde önemli bir karizmaya da sahipti.

Ancak bu büyü maalesef bozulmuş görünüyor. Apple ilk 3 ay satış rakamlarını 50.6 milyar dolar olarak açıkladı. Bu açıklamayla beraber Apple’ın stok hisselerinde de değer dalgalanmaları yaşandığı dikkati çekiyor. 2003 yılından bu yana ilk kez gelirlerinde düşüş yaşayan Teknoloji devi dolayısıyla piyasalarda bir kelebek etkisi yarattı.

Apple’a ne oldu?

Apple'ın bu yılın ilk 3 ayında geliri, geçen senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 12,7 gerileyerek, 2003'ten bu yana ilk defa düşüş kaydetti. Yüzde 12,7 düşüş gösteren Apple ilk çeyrek gelirinin 50,6 milyar dolar olduğunu açıkladı. Şirket, 2015'in ilk 3 ayında 58 milyar dolar net gelir açıklamıştı. Öte yandan, şirketin 2016'nın ilk 3 ayındaki net karı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 22,8 azalarak 10,5 milyar dolara gerilemiş. Geçen senenin ilk 3 ayında Apple'ın net karı 13,6 milyar dolar olarak açıklanmıştı.

iPhone satışları ne durumda?

Apple'ın iPhone akıllı telefon satışlarında da şirket tarihinde ilk defa düşüş kaydedildiği belirtildi. Bu yılın Ocak-Mart döneminde iPhone satışları yüzde 16,1 düşerek 51,2 milyon oldu. 2015'in aynı döneminde Apple 61 milyon iPhone satmıştı.

Şaşıracaksınız Ama Akıllı Telefon Pazarı Durma Noktasına Geldi

Akıllı Telefon Markalarının Pazar Payı Açıklandı, Rekabet Ortaya Çıktı

YORUMLAR