Apple, Bunca Kişisel Veriyi Ne Yapacak Tartışması Gündemde!

Apple, Bunca Kişisel Veriyi Ne Yapacak Tartışması Gündemde!

Apple'ın güvenlik önlemi olarak tanıttığı yeni kişisel veri bilgisi taleplerinin, gerçekten gerekli olup olmadığı tartışılıyor. Habertürk köşe yazarı Fatih Altaylı, Apple'ın sadece kullanıcıların güvenliğini sağlamak için mi bu teknolojileri geliştirdiğini sorguladı.

Altaylı dün köşesinde, konuya oldukça şüpheci bir yaklaşım sergileyerek; “Şirketin muazzam olarak nitelenen yeni güvenliğinde, ben muazzam bir hinlik olmasından şüpheleniyorum. Bunca veri, bir telefonu korumak için olmasa gerek." diye yazdı.

Altaylı, Apple'ın iPhone 8 ve iPhone X cihazları için tanıttığı güvenlik başlığı altında toplanan özelliklerinin, “güvenlik” mi, yoksa “güvensizlik” mi olduğunu sorguladı. Altaylı yazısında duyduğu endişeleri, "Benim yüzüm niye belirsiz bir Amerikan şirketinin eline geçsin! O şirket veya bu özelliklerin paylaşılacağı kurumlar niye benim yüzümü tanısın? Yarın öbür gün yüzümün özelliklerini kullanarak neler yapabileceklerinin benim açımdan bir garantisi var mı?" sözleriyle dile getiriyor.

Altaylı, bu güvenlik özelliklerinin gelecekte kullanıcılar için risk taşıyacak durumlar oluşturup oluşturmayacağının ne kadar garantisi olduğunu da sorguluyor.

Köşe yazarı Altaylı, "Yarın öbür gün benim yüzümün bir yerlerde kullanılmayacağını, benim özel hayatıma müdahale etmek için birilerinin eline geçmeyeceğini ya da beni bir işe ya da bir suça bulaştırmak için kullanılmayacağını nereden bileceğim?" diye yazarak tamamıyla şüphede olduğunu ifade etti.

Kullanıcılar Apple FaceId Özelliğinden Ürkmekte Haklılar mı?

YORUMLAR