Apple’dan Yeni iPhone’larla İlgili Önemli Karar!

Apple’dan Yeni iPhone’larla İlgili Önemli Karar!

Yeni iPhone’lara olan düşük talep nedeniyle Ekim 2018’den bu yana yaklaşık yüzde 36 değer kaybeden Apple, iPhone XS, iPhone XS Max ve XR modellerinin üretimini azaltmaya karar verdi.

Japonya’nın en büyük finansal yayın organlarından Nikkei Asian Review ’da yayınlanan yeni bir raporda, Apple’ın iPhone üretimini ocak ve mart ayları arasında ortalama yüzde 10 oranında azaltacağı belirtildi.

Rapor, Cupertinolu şirketin geçtiğimiz yıl tanıttığı iPhone XS, XS Max ve XR de dahil olmak üzere yeni ve eski iPhone'lar için planladığı üretim adedini 47 milyon ile 48 milyon aralığından, 40 milyon ile 43 milyon aralığına çektiğini gösteriyor. 

apple yeni iphonelar

2019 yılına birçok soru işaretiyle birlikte giren Apple, son dönemde oldukça kötü bir grafik çiziyor. Ağustos ayında 1 trilyon dolar barajını aşan Cupertinolu teknoloji devi, Ekim ile Kasım ayları arasındaki dönemde 190 milyar dolar kaybetmişti. İlk kez 12 Aralık 1980’de halka açılan Apple, 190 milyar dolar piyasa değerine 30 yılda ulaşmıştı. Şirketin güncel piyasa değeri ise 675 milyar dolar civarında seyrediyor.

18 yıldır ilk kez gelir görünümünü düşüren şirket, bunun nedeni olarak iPhone’lara olan düşük talebi ve akıllı telefon pazarındaki daralmayı gösteriyor. Apple, 2019’un ilk çeyreğinde yaklaşık 84 milyar gelir bekliyor. Şirketin bir önceki satış tahmini ise 89 milyar ila 93 milyar dolar arasındaydı.