Apple, iPhone Kullanıcılarına Güven Puanı Verecek

Apple, App Store ve iTunes Store’da sahte yorum/inceleme, satın alma ve spam hesapların önüne geçmek için bir gizlilik politikasına bir madde ekledi. iOS 12 güncellemesiyle birlikte iPhone/iPad ve Apple TV’de uygulanacak Trust Score (Güven Puanı) detayları haberimizde.

Apple’ın gizlilik konusuna ne kadar önem verdiğini hepimiz biliyoruz. Kullanıcıların cihazlarında gerçekleştirdiği işlemleri gizliden gizliye takip eden uygulamaları tespit ederek güvenliği sağlayan şirket, bunu şimdi bir adım daha öteye taşıdı. Geçtiğimiz günlerde final sürümü yayınlanan iOS 12 güncellemesi beraberinde sadece yeni özellikleri getirmedi; Apple bu güncellemeyle gizlilik politikasında da önemli bir güncelleme yaptı. Yükleme ekranında çıkan, son kullanıcının dikkat etmediği önemli bir detay; Trust Score’dan bahsediyoruz. Yeni eklenen Güven Puanı, iTunes ve App Store’daki gerçek dışı incelemelere ve sahte satın alımlara son verecek, anlamsız yorumlar yerini faydalı yorumlara bırakacak. Peki, Trust Score nedir? Güven Puanı nasıl hesaplanacak?

Sahte inceleme, sahte satın alım ve spam App Store hesaplarını bitireceği söylenen Trust Score yani Güven Puanı hesaplanırken kullanıcının cihazı nasıl kullandığı takip edilecek. Telefon aramaları, kısa mesajlar, e-postalar, mesajlaşma uygulamaları kısaca tüm aktiviteleri Apple takip edecek ve bir cihaz güven puanı hesabı yapacak. Bu noktada Apple’ın telefon görüşmeleri, e-postalar gibi kullanıcıya özel verilerin içeriğini incelemeyeceği, sadece sayısına bakacağı eklemesini yapalım. Zaten, gizliliğine bu kadar önem veren bir şirket için aksi düşünülemezdi ancak gizlilikten endişe edecek kullanıcılar için belirtmekte fayda var.

Güvenilirlik puanını sahte haberlerinin yayınlanmasının önüne geçmek için Facebook’un da kullandığını hatırlatalım. Bu sisteme çok yakında Google’ın da dahil olabileceği söyleniyor.