Apple Pay, Kredi Kartlarının Yerini Almaya Başladı

Apple Pay, Kredi Kartlarının Yerini Almaya Başladı

Apple’ın daha bir birkaç ay önce duyurduğu ödeme sistemi Apple Pay, daha başlangıç aşamasında olmasına rağmen popüler olmaya başladı. NFC desteği sayesinde, telefonu POS cihazına dokundurarak ödeme yapabilmeyi sağlayan Apple Pay, Amerika’daki kredi kartlarının %90’ını destekliyor. Kredi kartının bilgilerinin sisteme girilmesinden sonra parmak izi ve şifre gibi güvenlik önlemleriyle donatılan sistem, bazı mağazalarda kullanılmaya başladı.

Birçok mağaza Apple Pay kabul etmeye hazırlanırken, McDonalds gibi büyük bir firma kasım ayında yapılan dokunmatik temelli ödemelerin yarısının Apple Pay üzerinden gerçekleştiğini açıkladı. Apple mağazalarındaki alışverişlerde kullanılabilen yeni ödeme sisteminin, diğer büyük mağazalarda da geçmesi için çalışmalar yapılıyor. Bu bağlamda NFC desteği olmayan iPhone modellerinin giderek kullanım dışı kalmasıyla, Apple Pay’in kullanım oranı daha artacaktır.

Apple’ın bu hamlesi, en büyük rakibi Samsung’u da etkiledi. Samsung da kendi ödeme sistemini geliştirmek için çalışmalara başlamış durumda. Bu noktada Samsung’un işi çok zor, çünkü Android’in bölünmüş yapısı ve çeşitli üreticilerin olması işleri zorlaştırıyor. Milyonlarca iPhone karşısında, Android dünyasında Samsung çözüm geliştirse de, HTC, LG ve Sony gibi üreticiler Samsung’un ödeme sistemine soğuk bakacaklardır. Bu noktada Android’in sahibi Google’ın devreye girmesi gerekiyor. Yine de tek bir Apple karşısında bölünmüş bir Android dünyasının işi zor olacaktır.

Samsung Galaxy S6, Ocak Ayında Tanıtılabilir

YORUMLAR