Apple, Rusya’daki Satışlarını Durdurdu

Apple, Rusya’daki Satışlarını Durdurdu

Son günlerde ülkemizde de piyasalar üzerinde etkisini gösteren doların aşırı yükselmesi, en çok Rusya’nın resmi para birimi Rubleyi etkiledi. Dolar karşısında çok fazla değer kaybeden Rublenin değeri, büyük miktarlarda inip çıkıyor. Ne kadar inandırıcıdır bilinmez ama Apple bu yüksek kur dalgalanmalarını göstererek, Rusya’daki satışlarını geçici olarak durdurma kararı aldı.

Başlangıç olarak online satışların durdurulduğunu açıklayan Apple, mağazalarından satışa devam ediyor. Apple ürünlerinin geliş fiyatını o anki Rubleye göre çevirip yapılan satışlar dolayısıyla, Apple müşterilerinden de durum için özür diliyor. İleri tarihlerde ekonominin tutarlı olmaya başlamasıyla, online satışların tekrar açılacağı da duyuruldu.

Rusya uzun zamandır ambargolara karşı koymaya çalışıyor. Batı dünyası Rusya’ya gerek ekonomik, gerekse psikolojik olarak birçok yaptırım uyguluyor. Geçtiğimiz günlerde Google’ın Rusya’daki mühendislik ofisini kapatacağına dair birçok haber yapmıştık, Microsoft’un da benzer şeyler şekilde ülkeden çıkacağı konuşuluyor. Rus ekonomisi kötüye giderse, bu tür şirketlerin ülkedeki faaliyetlerini sonlandıracağı şimdiden anlaşılıyor.

YORUMLAR