Apple Taşeronu Foxcon'un Yöneticisi, 1.56 Milyon Dolar Değerinde iPhone Çalmış

Apple Taşeronu Foxcon'un Yöneticisi, 1.56 Milyon Dolar Değerinde iPhone Çalmış

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden birisi olan Apple, yeni ürünlerini geliştirmeye devam ederken büyük bir hırsızlık vakasıyla karşılaştı. Söylentilere göre, ABD merkezli teknoloji şirketinin telefonlarını ürettirdiği Foxconn fabrikasından büyük miktarda iPhone çalınmış.

2013 ve 2014 yılları arasındaki üretim dönemine ait olan hırsızlık olayının yeni farkına varıldı. Geç fark edilen hırsızlık olayı Foxconn’a ve Apple’a milyonlarca dolar kaybettirdi. Apple’ın ürünlerinin büyük bir çoğunluğunu üreten Foxconn, hırsızlık yapıldığının farkına vardığında hemen şirket geçmişini araştırmaya başladı. Şirket geçmişini araştıran Foxconn, bir yöneticisinin yaklaşık olarak 5.700 adet iPhone 5 ve iPhone 5S çaldığını fark etti. Hırsızlığın gerçekleştiği dönemde çalınan iPhone'ların maddi değerinin ise 1.56 milyon dolar olduğu söylenmekte.

İsmi Tsai olarak açıklanan Foxconn yöneticisinin, test bölümünde çalışan 8 personel ile anlaştığı ve toplamda şirketten 5.700 tane iPhone çalındığı söylenmekte. Çalınan telefonların dev teknoloji şirketi Apple'a faturası ise 1.56 milyon dolar civarında. Hırsızlığı test bölümünde gerçekleştiği için uzun süre kimse fark edemedi. Çünkü hırsızlık yapan 9 kişi çalınan telefonların bozuk olduğunu iddia ederek üretim dışı bırakmıştı. Foxconn fabrikası tarafından otaya atılan hırsızlık iddiası mahkemeye taşındı. Eğer Tsai'nin iPhone çaldığı ve küçük bir hırsızlık ekibi oluşturduğu doğrulanırsa, eski Foxconn yöneticisi 10 yıl hapis cezası alabilir.

Apple Dronelarla Çalışarak Haritalarını Geliştirmeyi Planlıyor

Apple, Uygulama Mağazasında Büyük Bir Temizlik Yapacak

YORUMLAR