Apple ve HTC Patent Anlaşmazlıklarında Küresel Barış Sağlandı

Apple ve HTC Patent Anlaşmazlıklarında Küresel Barış Sağlandı

Akıllı telefon yarışçıları, iki tarafın da elinde tutmakta olduğu tüm mevcut ve gelecek patentler konusunda on yıllık lisans anlaşması yaptı. Apple ve HTC, iki şirket arasındaki mevcut tüm davaları içine alan, geniş kapsamlı bir patent lisans anlaşması yapıldığını duyurdu.

Geçtiğimiz iki yıl boyunca patent anlaşmazlıkları arasında boğulan iki şirket, şimdiki ve gelecekteki tüm patentler konusunda on yıllık bir anlaşmaya varmış durumda. Anlaşmanın finansal maddeleri ise açıklanmadı. Şirket yöneticileri, bu anlaşmayı hoşça karşıladıklarını bildirdi.

Apple CEO’su Tim Cook,  “HTC ile bir anlaşma yapmış olmaktan memnuniyet duyuyoruz.” şeklinde bir açıklama yaparken; HTC CEO’su Peter Chou şunları söyledi: “HTC, Apple ile olan anlaşmazlığını bir sonuca ulaştırdığı için memnun.”

İki taraf arasındaki kısa fakat aktif yasal anlaşmazlık, Apple’ın, 2010 yılının Mart ayında Uluslararası Ticaret Komisyonu aracılığıyla HTC’ye karşı bir şikayette bulunarak, Tayvan kökenli şirketin kendisinin 10 patentini ihlal etiğini söylediğinde başlamıştı. Bununla beraber, Amerika’ya gönderilen ürünler üzerindeki ihlallere söz geçirebilme gücünde bir federal ajans olan ITC’den bir idari hakim, 2011 yılının Haziran ayında sadece iki ihlal tespit etti.

Apple’ın şikayetinden iki ay sonra, HTC, Apple’ı mobil teknoloji ile ilişkili beş patentin ihlali ile suçladı ve ITC’ye iPod, iPod ve iPhone’un satışarının durdurulmasının mümkün olup olmadığını sordu. Bununla da kalmayan HTC, 2011 yılının Ağustos ayında Apple’ın Wi-Fi ile ilişkili patentleri Mac, iPhone,iPad ve iPod satışları yapmakla ihlal ettiği iddiasında bulundu.

Daha sonra 2011 yılının Aralık ayında Apple’a ait bir patenti ihlal edenin HTC olduğunun kanıtlanmasıyla, tuşlamaya yönelik bir program HTC tarafından 2012 yılının Nisan ayında HTC ürünlerinden kaldırıldı.

HTC’nin, bazı patentlerin ihlalinde bulunduğunu söylediği Apple, yargıcın bu iddiaları reddetmesiyle davayı kısmen kazanmış oldu. HTC ürünlerinden ihlal ettiği patente ait programı kaldırdığını bildiren şirketin One X ve Evo 4G LTE isimli ürünlerinin ise satışına devam edildiği söyleniyor.

YORUMLAR