Apple, VPN Uygulamalarını Çin'deki App Store’dan Kaldırıyor

Apple, VPN Uygulamalarını Çin'deki App Store’dan Kaldırıyor

AppleÇin'deki App Store'dan VPN uygulamalarını kaldırıyor. Çin hükümeti, Ocak ayında aldığı kararla ülkedeki VPN uygulamalarını yasaklamıştı. 

Apple, Çin hükümetinin internet sınırlamalarını içeren politikasına uyarak Çin’deki App Store’da mevcut olan tüm VPN uygulamalarını kaldırdı. Bu, Çin’in ülkedeki internet kullanımını kontrol etme ve sınırlandırma girişimlerini güçlendirecek gibi görünüyor. Zira VPN uygulamaları, kullanıcıların ülkedeki “Büyük Güvenlik Duvarı” olarak anılan ve çok sıkı bir şekilde uygulanan internet sansürlerini aşmak için kullanılıyordu. 

ExpressVPN, Çin’deki App Store’dan kaldırılan uygulamalardan bir tanesi. Uygulama geliştiricileri konu ile ilgili bir açıklama yaptı:

“Bu gelişme karşısında hayal kırıklığına uğradık, çünkü Çin hükümetinin bugüne kadar VPN'lerin kullanımını engellemek için uyguladığı sansürlerden ve Apple’ın hükümete bu konuda destek vermesinden rahatsızız. ExpressVPN, özgür konuşmayı ve sivil özgürlükleri tehdit eden bu önlemleri şiddetle kınıyor.”

Çin hükümeti, ülkedeki VPN servislerini Ocak ayında yasaklamıştı. Apple'ın App Store’daki VPN uygulamalarını kaldırması, bölgesel politikalarını Çin yönetmeliklerine uyacak şekilde ayarlamasının en son örneği. Bu yılın başlarında, Apple News uygulaması da benzer şekilde kaldırılmıştı. Ayrıca New York Times uygulaması da “yerel düzenlemelere aykırı” gerekçesiyle Çin’deki App Store’dan kaldırıldı.

Rusya, VPN Yasağı Kervanına Katılıyor

Çin, Uygur Türklerine Zorla Uygulama Yükletiyor!

Türkiye'nin En Kapsamlı VPN Servisi Karşılaştırma Rehberi

YORUMLAR