Apple'ın Ağzından, Apple Watch Pazarlama Faciası Özürü

Apple'ın Ağzından, Apple Watch Pazarlama Faciası Özürü

Apple’ın resmi Apple Watch sitesinde bir detay dikkatleri çekiyor. Sitenin giriş sayfasında ‘10 Nisan’da geliyor’ ibaresi kaldırılarak sadece ‘geliyor’ ibaresi yerleştirildi. İşte sebebi:

Apple Watch ürün olarak ne kadar başarılı, ya da değil bunu tartışmak uzun süreceğe benziyor Ancak pazarlama açısından Apple çok büyük fiyaskolara imza attığını örtmek için üstü kapalı bir 'özür' yazısı yayınladı.

2013 yılından beri konuşulan, piyasa da olacağı tarih 10 Nisan 2015 olarak açıklanan ürüne sahip olmak parasıyla bile kolay değil. Birincisi; ön sipariş yapan Apple Watch adayları 24 Nisana ötelenen teslimattan şikayetçi, oysa paralarını peşin ödemişlerdi. İkincisi; 24 Nisan bile kesin değil, çünkü pek çok ürün Temmuz’dan önce teslim edilemeyecek. Üçüncüsü; cebinize paranızı koyup bir Apple Store’a giderek ‘ver şuradan bir Apple Watch’ diyemiyorsunuz, çünkü Store’lardaki ürünler sadece teşhir için var. Satın almak henüz mümkün değil. Yani çevrimiçi satış opsiyonundan başka bir şansınız yok.

Apple bu yüzden web sitesindeki tarihi kaldırarak yerine başka bir slogan yerleştirdi. Bu durumdan ötürü de bir bildiri yayınladı.

Apple potansiyel müşterilerine ve Apple Watch sırası bekleyenlere bu bildiriyle önce teşekkür etti, sonra da gösterilen ilginin bu kadar yoğun olacağını tahmin etmediklerini, bu ilgiden dolayı sipariş tesliminde bazı gecikmeler olmasından dolayı özür diledi.

Apple yazısında, mağazalardan gidip Apple Watch alabilme opsiyonunun kaldırılmasını da dükkanların önünde uzun kuyruklar oluşmasını istemediklerine, hem de yoğun talebin buna izin vermeyeceğine bağlıyor.

Apple bu bildiriyle, müşterilerine çevrimiçi olarak siparişlerini vermeye cesaretlendirerek bu yöntemin daha sağlıklı olduğunu ikna etmeye çalışmış. Bu bildiri tüm Apple sahiplerine e-posta yoluyla göderildi. Öncelik Apple Watch sırası bekleyenlere verildi. E-posta Apple Store çalışanlarına da gönderildi.

Merakımızı Giderecek Apple Watch Video Rehberleri Yayınlandı

Apple Watch Nedir, Ne Yapar, Ne Yapamaz?

İlk Apple Watch Oyunu: Letterpad

YORUMLAR