Apple'ın Kendi Sahasında Yeni Rakibi Xiaomi Olacak

Apple'ın Kendi Sahasında Yeni Rakibi Xiaomi Olacak

Xiaomi artık bir “startup” şirket değil Çin’de kısa zaman içinde devleşen bu özel girişim, kendini dünyaya ispat etmek için ABD pazarına açılmaya hazırlanıyor.

Bundan birkaç yıl önce Çin’den başka bir yerde adı bile duyulmamış olan Xiaomi Apple’ın arka bahçesine tezgah açmaya hazırlanıyor. 2014 yılında Asya pazarında ilk üç arasına girebilen Xiaomi yelkenlerine dolan bu rüzgarı Kuzey Amerika’yı keşfe çıkacak.

Şirketin CEO yardımcısı Hugo Barra yaptığı bir açıklamada Xiaomi’nin pazar gücünün Çin, Hindistan ve Endonezya ile sınırlı kalmayacağını çok yakında ABD pazarına da gireceklerini resmen açıkladı. Barra verdiği kısa röportajda “ABD pazar standartlarına uyum sağlayabilecek ve Amerikalı tüketicinin taleplerini karşılayabilecek ürünler ürettiklerini” açıkladı. Microsoft ile yaklaşık 1.500 kadar patent ortaklığı da olan Xiaomi arkasına aldığı bu gücü stratejik olarak değerlendirebilirse ABD’de var olan Android pazarında Samsung, LG, Sony ve Huawei gibi dev markaların yanında yer alacak.

Bu durumda zaten sıkıntı yaşayan Apple’ın pazarda nasıl bir etkiyle karışılacağını kestirmek zor ancak mutlaka artan tüketim seçenekleri şirketi biraz da olsa sıkabilir. Her ne kadar Hugo Barra ABD’ye yakında açılıyoruz açıklaması yapsa da bunun hemen olması mümkün değil. Xiaomi için ABD rüyasının gerçekleşmesi 2017 yılından önce olası gibi görünmüyor.

Android Cihaz Pazarı Yükselirken Apple iPhone Yerinde Sayıyor

Xiaomi'den Apple'a Ayar

YORUMLAR