AppStore'da Freemium Uygulamalara Yeni İndir Butonu

AppStore'da Freemium Uygulamalara Yeni İndir Butonu

Apple'ın en çok uğraştığı konulardan biri olarak milyonlarca dolar geri ödeme kararı verdiren uygulama içi satın alma işlemlerine sonunda bir çözüm bulundu. Artık AppStore üzerindeki uygulama listelerinde uygulama içi satın alma bulunan tüm uygulamaları ''Ücretsiz'' tuşuna tıklayarak değil, ''İndir'' tuşuna tıklayarak indireceğiz.

Apple'ın uygulama mağazası AppStore üzerinde listelenen uygulamaların ücretsiz olarak sunulmasından dolayı yanlarında indirmeniz için ''Ücretsiz'' butonu bulunuyordu. Freemium olarak geçen bu uygulamalar ücretsiz olarak indirilmesine rağmen uygulama için satın alma işlemi yapmadan ya sınırlı yada hiç kullanamadığınız türden. Bu uygulamalar yüzünden Apple uzun süredir uğraşıyor ve sonunda bu konuda bir adım atarak ''Ücretsiz'' butonunu ''İndir'' olarak değiştirdiler.

Yapılan değişiklik sonrası ''Ücretsiz'' butonu sadece tamamen ücretsiz uygulamalar için kullanılıyor. Yani hem indirmenin ücretsiz olduğu hem de uygulama içi herhangi bir satın alma işlemi olmayan uygulamaların yanında ücretsiz butonunu görmeye devam edeceğiz. Ücretsiz olarak indirilen fakat uygulama içi satın alma işlemi olan uygulamalarn yanında ise artık ''İndir'' yazıyor.

Yukarıdaki görselde hem değiştirilen ''İndir'' butonunu, hem de ''Ücretsiz'' butonunu görebilirsiniz. Yanında indir yazan tüm uygulamaların içerisinde uygulama içi satın alma olduğunu bilmenizde fayda var.

Özellikle çocukların ücretsiz yazısını görerek indirip yanlışlıkla yada bilerek uygulama içi satın almalar gerçekleştirip ağır faturalar meydana getirdiklerini biliyoruz. Bu durum yüzünden Apple geçmişte, yüklü miktarda geri ödemeyi kabul etmişti. Çünkü bir çok çocuk kredi kartı hesabına bağlı olan aile bireylerinin telefonu ile ücretsiz sanıp indirdiği uygulamalar üzerinde satın alma işlemleri yapıyordu.

Yeni değişikliğin problemin önüne ne kadar geçeceği bilimez fakat başarılı bir adım olduğunu söyleyebilirim. Ücretli olarak satılan uygulamalar için herhangi bir değişiklik söz konusu değil ve hala satış fiyatları yanlarındaki kutucuk içerisinde yazmaya devam ediyor.

Haftanın iOS Oyunu: Vainglory

YORUMLAR