AppStore'un Getirdiği Gelirler, Google Play’e Göre 4 Kat Yüksek

AppStore'un Getirdiği Gelirler, Google Play’e Göre 4 Kat Yüksek

Bir araştırmanın sonuçlarına göre, iOS için olan mobil uygulamalar, Android meslektaşlarına göre çok daha fazla gelir getiriyor. Fakat Google’ın uygulama mağazası daha hızlı büyüyor.

Bir uygulama analitik şirketi olan App Annie Intelligence, ilk araştırma raporunda, Apple’ın, iOS satışları ile, Google’ın Android platformunda yaptığı satışlardan kazandığı gelirin 4 katı kadar gelir elde ettiğini yazdı.

Bunun yanı sıra, The Next Web tarafından yayınlanan raporda Apple Uygulama Mağazası’nın Google Play’e göre daha ergin olduğu, fakat şu ana kadar az ilerlediği söylendi.

Raporda yer alan karşılaştırmalarda, Google Play, 2012 yılındaki yüzde 311’lik gelir büyümesiyle aynı yıl sadece yüzde 12.9 gelir büyümesi kaydeden iOS’a göre hâlâ daha az kazandıran olarak görünüyor.

Bununla birlikte Apple konuşmacısı Ocak ve Ekim ayları arasında uygulamaların satışı için geliştiricilere ödediği para miktarının, ki bu tüm satışların yüzde 70’ine eşit bir tutar, toplamda 4 milyar dolardan 6,5 milyar dolara yükseldiğini söyledi. Bu da uygulama mağazasının açılışından bu yana satışların yüzde 62.5 arttığını gösterir.

Aynı zamanda Google, toplam uygulama indirme sayısı yönünden hızlı bir büyüme kaydetti gibi görünüyor.

App Annie Intelligence, raporda bu büyüme karşılaştırmaları ile ilgili şunları rapor etti: “Geçen yıldan bu yana akıllı telefon dağıtımında Android’in dik bir büyüme kaydettiği rapor edilmiştir.  Bununla beraber, küresel ücretsiz uygulama indirme hacmi, hâlâ, Google Play’den yüzde 10 daha büyük olan iOS’tadır. Kayda değer olan ise, Google Play’in yakaladığı büyüme hızıdır. Google Play, son beş ayda, iOS’un yüzde 3.3’lük büyüme oranına karşılık, yüzde 48’lik büyüme oranıyla  boşluğu önemli ölçüde kapattı.”

Raporda ayrıca, Google Mağazası’ndaki uygulama indirmelerindeki artışın son aylarda önemli ölçüde yavaşladığı not edilerek, “Google Play’deki büyüme aynı hızda ilerlemeyi sürdürürse sonuçları neler olabilir?” diye sorgulandı. Son bir soru daha kalıyor: Google Play yıldırım hızında büyümeyi sürdürebilir mi?

YORUMLAR