Asus Fonepad MWC 2013’te Tanıtıldı

Asus Fonepad MWC 2013’te Tanıtıldı

Bundan iki hafta kadar önce, ASUS’un, Fonepad adını verdiği bir phableti Mobil Dünya Kongresi 2013’te tanıtacağına dair bir haberi “Asus’tan Intel Tabanlı Phablet Yolda” başlıklı haberimizle duyurmuştuk. Bu cihaz bugün MWC 2013’te tanıtıldı. 

ASUS Fonepad 1,2 GHz Intel Atom Z2420 işlemci ile çalışmakta ve 10 saat boyunca 720p video oynatabilmekte. Fonepad hakkında açıklanan özellikler; cihazın 1GB RAM’e ve arkasında 3 megapiksel, önünde 1.2 megapiksel kameraya sahip olduğu. Cihazın ekranı ise 7 inç boyutunda. Yani 1280x800 piksel ve Nexus 7 ile aynı ekran boyutuna sahip. 16 GB’lık depolama alanı ise micro SD ile 32 GB’a çıkarılabiliyor.

ASUS Fonepad’in en çok dikkat çeken niteliği, akıllı telefonla arasında fark bırakmayacak şekilde sesli arama yapabiliyor olması. Cihaz metalden yapılmış olsa da çok ağır değil ve 340 gram. Aynı zamanda ince olan Fonepad 10.4 mm. ASUS, phabletin elde rahatlıkla taşınabiliyor olmasından ötürü memnun.

Sesli arama yapabilmek için gerekli tüm donanımların bulunduğu phablette gürültüyü azaltan mikrofon mevcut ve arama yaparken cihazı kulağınıza götürmenize gerek kalmayan bir sistem var. Tek cihazda hem akıllı telefonu hem de tableti bulabileceğiniz ASUS Fonepad için kullanıcıların nasıl tepki vereceği de merak konusu.

Android 4.1 Jelly Bean ile desteklenen akıllı telefon-tablet hibriti için Asus’un, çok sayıda uygulamayı aynı anda yönetmenizi sağlayan Floating App, el yazısı ile not almayı sağlayan SuperNote Lite ve Asus'un WebStorage Office Online gibi kendi uygulamalarını cihaza eklemesi epey zaman aldı.

Fonepad İngiltere’ye Nisan ve Haziran ayları arasında ulaşacak ve fiyatı  £179 olacak. Nexus 7’den daha pahalı olan cihaz, elbette performans ve batarya ömrü açısından en iyi deneyimi vadediyor. Şu an cihazın Amerik’ya ne zaman ulaşacağı ile ilgili bir haber yok. 

2013 Firefox OS Mobil İşletim Sisteminin Yılı Olacak

YORUMLAR