Auguste Rodin Kimdir

Auguste Rodin Kimdir

Google önemli günler ve kişiler için hazırladığı Doodle’lara bir tanesini daha ekledi ve ünlü düşünen adam heykelinin yaratıcısı Auguste Rodin, tam adıyla anmak gerekirse François Auguste Rene Rodin’in doğum gününü bizlere hatırlattı.

12 Kasım 1840’ta Paris’te doğan Auguste Rodin daha çocukken sadece üstün yetenekli çocukların kabul edildiği La Petite Ecole’ye kabul edildi. Daha 24 yaşında kendine ait bir atölye kiraladı ve resim, desen, heykel çalışmalarına burada devam etti.

Fransa’da Adem, Havva ve Düşünen Adam heykellerini tamamladığında ünü bütün sanat camiasına yayılmıştı bile. Pek çok devlet adamı, sanatsever ve belediye ondan diledikleri heykelleri yapması için tekliflerde bulundu.

1906 yılında Pantheon’un önüne yerleştirilen Düşünen Adam heykelinin bir kopyası da Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nin bahçesinde bulunuyor. 
Bütün sanatsal başarılarının ardından 17 Kasım 1917’de vefat eden Auguste Rodin Meudon'daki Villa des Brillants'ın bahçesine eşinin yanına defnedildi.

YORUMLAR