Avrupa Birliği Komisyonu Google ve Android'e Soruşturma Açıyor

Avrupa Birliği Komisyonu Google ve Android'e Soruşturma Açıyor

Avrupa Birliği Komisyonu Android hakkında tekelcilik suçlaması ile ilintili bir soruşturma başlatıyor. Komisyon, Google ve Android’in Avrupa’da piyasaları ele geçirmeye çalıştığını iddia ediyor.

Avrupa Birliği Komisyonu, küçük ölçekli şirketlerin piyasada tutunamaması için Google ve Android’in çeşitli uygulamalar kullanarak tekelci bir zihniyet uyguladığını iddia etti. AB Komisyonu Google’ın Android üzerinde bu çeşit pazar payı düşüren ve rekabeti zorlaştıran uygulamalar için geliştiricilere 7 milyar dolar para ödediğini savunuyor.

Özellikle turizm ve elektronik sektöründe Google’ın Android için geliştirdiği uygulamaların çok uluslu tekelcilik anlayışını desteklediği, bazı uygulamaların potansiyel müşterilere seçme şansı tanımadığı ve bilinçli yönlendirme yapıldığı iddianın sebeplerinden biri.

Komisyon, Google arama motorunun adil çalışmadığını, mobil ve web aramalarında yanlış algoritmalar kullanılarak tüketicinin yönlendirildiğini iddia ediyor. Bu önce Google’ı ve dolayısıyla Android, işletim sistemini bağlıyor. Google’ın tekelci politikasının Android işletim sistemi ile Avrupa’da devam ettiği belirtiliyor.

Davanın gerekçeleri tam olarak maddeler halinde belirtilmedi ancak ana fikri bu. Dava gerekçeleri yarın açıklanacak.

Kullanıcıların Mesajlarını Kontrol Eden Facebook’a Dava Açıldı

Google, AB Komisyonu Dava Kararı Hakkında Bir Bildiri Yayınladı

Facebook'a Karşı Başlattığı Tek Kişilik Savaş Bir Çığ Gibi Büyüdü

YORUMLAR