Avrupa Birliği Komisyonu Google'ın Sonu mu Olacak?

Avrupa Birliği Komisyonu Google'ın Sonu mu Olacak?

Google’ın tekelcilik iddiasıyla AB komisyonu tarafından dava edilmesi Google’ın başına ilk kez gelmiyor. 2012 yılında yine aynı suçlamayla itham edilmişti. Ancak bu sefer durum daha mı ciddi?Bundan 2 yıl önce Google, şirketi bir felakete sürükleyebilecek aynı durumla karşılaşmış ancak bir senelik çaba sonucu 2013 yılında ‘takipsizlik’ alarak zafer ilan etmişti.

Google o yıllarda 38 milyar dolarlık cirosuyla AB Komisyonu tarafından takibe alınmış, uzun süren davanın sonucu bir türlü bağlanamamıştı. Dün yayınladığımız Avrupa Birliği Komisyonu Google ve Android'e Soruşturma Açıyor haberi bugün tüm dünyanın gündeminde. Özellikle hatırı sayılır derecede önemli ekonomi ve finans yayınları konunun üzerinde hassasiyetle duruyorlar.

Google’a çılan davanın özü şöyle, Avrupa Birliği Komisyonu, küçük ölçekli şirketlerin piyasada tutunamaması için Google ve Android’in çeşitli uygulamalar kullanarak tekelci bir zihniyet uyguladığını iddia ediyor. AB Komisyonu Google’ın Android üzerinde bu çeşit pazar payı düşüren ve rekabeti zorlaştıran uygulamalar için geliştiricilere 7 milyar dolar para ödediğini savunuyor. Bu yüzden de gelirinin yüzde 10’u kadar bir tazminat talebinde bulunabilir.

Ancak bu durum Google’ın basit bir tazminat ödeyerek sıyrılacağı anlamına gelmiyor. Çünkü böyle bir sonuç Google ve Android servislerinin AB ülkelerinde güçlü pozisyonunu kaybedeceği ve Android pazarında da itibardan düşeceği anlamına geliyor. . Google bu noktada Avrupa’daki tüm teknolojik bağlantıları ve ortaklarıyla da sıkıntı yaşayacak. İddia karara bağlanırsa Google’ın tüm alt yapısının yeni baştan düzenlemesi ve bu düzenlemelerin tek tek AB Komisyonu onayından geçmesi gerekecek.

Dava komisyonun başında bulunan  Margrethe Vestager bu tip iddiaları oldukça derinlemesine inceleyen karakteriyle ünlü. Vestager açılan davada Google’ın tazminata mahkum edilmesi için çalışıyor.

Google davayla ilgili itirazını bu hafta bitmeden komisyona bildirecek.

Google Etkili AramaTeknikleri

Google Arama Uygulaması İş Görüşmesinde Hayat Kurtarır

YORUMLAR