Beklenen Açıklama Geldi: Akıllı Telefonlara Başka Vergi Yok!

Beklenen Açıklama Geldi: Akıllı Telefonlara Başka Vergi Yok!

Geçtiğimiz gün ortaya atılan bir iddiada, akıllı telefonlara yüzde 1 belediye vergisi uygulanacağı söyleniyordu. İddialara cevap veren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tüketicileri sevindirdi.

Hatırlayacağınız üzere yaklaşık 2 ay önce TRT bandrolü vergi zorunluluğu ortaya çıkmış ve bu kapsamda telefonlara yüzde 7 TRT vergisi yansıtılmıştı. Resmi Gazete'de yayınlanmasından sonra geçerlilik kazanan bu uygulamanın ardından geçtiğimiz günlerde bir de ekstra belediye vergisi gündeme gelmişti. Cep telefonlarına, internete ve doğalgaza yüzde 1 ek belediye vergisi konulması ile ilgili bu iddia sonunda yalanlandı. Kısa süreli tepkilere yol açan belediye vergisinin, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan açıklamayla gerçeği yansıtmadığı anlaşıldı.

Geçtiğimiz günlerde belediye vergisiyle ilgili bir taslak hazırlandığı ve bunun kısa süre sonra Meclis'e sunulacağı söyleniyordu. Telefonlara yüzde 1 vergi olarak yansıtılması beklenen bu taslak, kısa süreli rahatsızlığa neden olmuş ve tüketicilerin tepkisiyle karşılaşmıştı. Bir süre gündemi meşgul eden belediye vergisiyle ilgili açıklama yapan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, "Söz konusu haberlerde yer alan cep telefonu, internet ve doğalgazdan belediyelerce yüzde 1 ek vergi alınacağı yönündeki haber belediyelerin taleplerinden ibaret olup, Bakanlığımızca vatandaşlarımıza ek yük getirecek bir çalışma ve düzenleme söz konusu değildir" sözlerini aktardı. Buna göre telefonlara TRT bandrolü haricinde başka bir vergi uygulanmayacak. 

TRT Bandrolü İle Beraber Telefonlara Zam Gelecek, İşte Zam Oranları

Cep Telefonu ve İnternete Belediye Vergisi Gelebilir

YORUMLAR