Bezos Ailesinden 2 Milyar Dolarlık Yardım Fonu

Bezos Ailesinden 2 Milyar Dolarlık Yardım Fonu

E-ticaret devi Amazon’un kurucusu Jeff Bezos, 2 milyar dolarlık bir yardım fonu oluşturdu. The Day One adındaki fon, evsiz ailelere yardım edecek ve ABD'nin yoksul bölgelerine anaokulları kuracak.

Uzay teknolojilerinden yeşil enerjiye, perakendeden yapay zekaya kadar birçok alanda yatırımları bulunan Jeff Bezos, 164 milyar doları aşan kişisel servetiyle gezegenin en zengin insanı konumunda.

E-ticaret imparatoru, eşi MacKenzie ile birlikte The Day One Fund adında bir yardım fonu başlattı. 2 milyar dolarlık bir fon havuzu oluşturmak isteyen ikili, ABD’nin düşük gelirli yerleşimlerindeki çocukların küçük yaştan itibaren eğitim almalarını sağlamak adına anadokulları inşa etmeyi planlıyor. Fon ayrıca, halihazırda evsiz ailelere yardım eden kar amacı gütmeyen kuruluşlar için de kullanılacak.

Bezos, geçtiğimiz yıl kişisel Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, servetiyle insanlara nasıl yardım edebileceği hakkında takipçilerinin fikirlerini sormuştu. 

 

 

The Day One Fund,  ihtiyaç sahibi ailelere yiyecek ve barınak sağlayan organizasyonlara yardım edecek. Oluşturulan bir diğer yardım fonu Day 1 Academies Fund ise yoksul bölgeler için yüksek kalitede tam burslu eğitim veren bir anaokulu ağı kuracak ve işletecek. 

Amazon kurucusu, akıl almaz servetine rağmen hayırseverlik konusunda yeterince çaba göstermediği için zaman zaman eleştiri oklarının hedefinde kalıyordu. Bezos, 2 milyar dolar taahhütle kurduğu fon ile bu eksiğini kapatmışa benziyor.

Bezos ailesi, ocak ayında Amerikalı gençlerin üniversiteye gitmesine yardımcı olan TheDream.US adlı bir fona, 33 milyon dolar bağışlamıştı.