Bilgisayarda Üretilen İlk Müzik Ortaya Çıktı

Bilgisayarda Üretilen İlk Müzik Ortaya Çıktı

Alan Turing'i biliyorsanız, dünyada bilgisayar biliminin kapısını açtığını da biliyorsunuz demektir. Onun tarafından oluşturulan ilk bilgisayarda yapılmış müzikler Jack Copeland ve Jason Long ve yayınlandı. 1951 yılında Alan Turing laboratuvarında yapılan üç melodi kaydını yenileyerek ortaya çıkarılan parçalar, o dönemde yapılan müzik hakkında epey bilgi veriyor.

Copeland ve Long, Alan Turing'in Mark II olarak bilinen prototipi üzerinde yapılan müzikleri ortaya çıkararak büyük bir işe imza attı. Aşağıdaki kayıttan bilgisayarda üretilen ilk müziği dinleyebilirsiniz:

Bilmeyenler İçin Alan Turing Kimdir?

İngiliz matematikçibilgisayar bilimcisi ve kriptolog olan Alan Turing, bilgisayar biliminin kurucusu sayılıyor. Geliştirmiş oldugu Turing testi ile makinelerin ve bilgisayarların düşünme yetisine sahip olup olamayacakları konusunda bir kriter öne sürmüştür. II. Dünya Savaşı sırasında Alman şifrelerinin kırılmasında çok önemli bir rol oynadığı için savaş kahramanı sayılmıştır. Ayrıca Manchester Üniversitesi'nde çalıştığı yıllarda, Turing makinesi denilen algoritma tanımı ile modern bilgisayarların kavramsal temelini atmıştır.

Tüm Telefonlara Rakip Kaya Gibi Bir Telefon, Turing Phone Geliyor

YORUMLAR