Bilim İnsanları Yeni Bir Balık Türü Keşfederken Dev Köpek Balığını Fark Etmedi

Bilim insanlarının yeni bir balık türü keşfettikleri sırada dev köpek balığını fark etmediği ilgiç anlar kameralara yansıdı.

Bilim İnsanları Yeni Balık Türü

Kaliforniya Bilim Akademisi araştırmacılarından oluşan bir ekip, denizin derinliklerinde yaptıkları incelemeler sırasında yepyeni bir balık türü keşfetti. Ancak ekip bu keşif sırasında büyük bir tehlike de atlattı. Keşfettikleri yeni balık türüyle son derece meşgul olan ekip üyelerinin birçoğu, dev bir köpek balığını kendilerine çok yaklaşmış olmasına ve kameramanın uyarılarına rağmen fark etmedi.

Tüm bu ilginç anların kaydedildiği videoda, diğer ekip üyeleri neredeyse 3 metre uzunluğundaki dev köpek balığını fark etmezken, köpek balığını fark eden kameraman Mauritius Bell’in can havli ile arkadaşlarına seslenerek onları uyarmaya çalıştığı görülüyor. Videonun en ilginç yanı ise köpek balığı karşılaşması sırasında ekip üyelerinin kendi aralarında sincap sesi benzeri bir sesle konuşuyor olmaları.

Kaliforniya Bilim Akademisi yazarlarından Katie Jewett bu ilginç konuşma seslerini şu şekilde açıklıyor; "Dalış ekibimiz yeniden solunabilir bir gaz karışımı kullanıyordu. Bu karışım, rekreasyonal dalış sistemine göre daha derinlere dalınmasına ve su altında daha fazla zaman geçirilmesine imkan veriyor. Ancak kullandığımız bu gaz karışımı içerisinde Helyum da bulunuyor. Bu nedenle su altındayken ekip üyerlerimizin konuşmaları sincap sesine benzer ilginç bir hal alıyor."

Araştırma ekibinden Luiz Rocha ve Hudson Pinheiro denizin derinliklerindeki karanlık resifte, köpek balığını fark etmedikleri esnada Tosanoides Aphrodite olarak adlandırılan yeni bir balık türüyle meşguldü. Ekip yeni balık türünü Atlantik Okyanusu’nun yaklaşık 120 metre derinliklerinde keşfetti.

Üzerinde Pembe ve sarı neon şeritler bulunan yeni balık türünü görmek ilginç olsa da videoda sincap sesine benzer seslerle konuşarak köpek balığını işaret eden dalgıçlar görmenin çok daha ilginç olduğuna hiç şüphe yok.

YORUMLAR