Binali Yıldırım Uber Konusunda Açıklama Yaptı

binali yıldırım taksi

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Binali Yıldırım, uzun süredir tartışılan Sarı Taksi - Uber kavgasına müdahil oldu. Yıldırım, “Uber teknolojinin bize getirdiği bir konfor. Bunu da yok sayamayız, buralarda düzenleme lazım” dedi.

Büyükşehir başkanlığı yarışında İstanbul’a dair projelerini ve fikirlerini açıklamaya devam eden Binali Yıldırım, önemli açıklamalar yaptı. Cemile Sultan Korusu’nda medya temsilcileriyle bir araya gelen Yıldırım, araç çağırma uygulaması Uber konusunda fikirlerini paylaştı.

Kameralara kapalı bölümde medya temsilcilerinin sorularını yanıtlayan Yıldırım, Uber ilgili soruya şu şekilde cevap verdi: “80'li yıllarda iki taksim vardı. Taksiler şehrimizin aynasıdır. Taksicilerin gözden geçirilmesi lazım. Eğitim, standartlar, güvenlik yönleriyle yapılması gereken çok işler var. Uber, teknolojinin bize getirdiği bir konfor. Bunu da yok sayamayız. Buralarda düzenleme lazım. Bunları yapacağız, sıkıntı çıkacağını zannetmiyorum.”

2009 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde kurulan Uber, geleneksel taksi hizmetine alternatif olarak ortaya atılmıştı. Akıllı telefon uygulaması vasıtasıyla bulunduğunuz yere araç çağırabildiğiniz ve istediğiniz noktaya taksi hizmeti gibi gidebildiğiniz Uber, herkesin özel aracıyla yolcu taşıyabilmesine ön ayak oluyordu. 2015 yılında dünyaya açılan ve bir süredir İstanbul’da da hizmet veren Uber, 2018’in ilk aylarında Sarı Taksi sürücülerinin hedefine oturmuştu. Taksiciler ve Uber şoförleri arasında başlayan tartışmalar, kesici aletlerle Uber sürücülerine saldırılmasına kadar uzanmış, en sonunda Uber yasaklanmıştı.