Bir Akıllı Telefon Daha Ne Kadar Güvenilir Olabilir?

Ekrandan Parmak Mate 20 Pro

Akıllı telefonlarda son dönemde güvenlik önlemleri oldukça çekişmeli bir hal almaya başladı. Parmak izi, şifreler ve yüz tanıma derken yepyeni bir teknoloji daha bu yıl kullanıcılarla buluştu. Ekrandan parmak izi okuma artık gerçek.

Huawei Mate 20 Pro, ekranının içine gömülü olan parmak izi okuyucusuyla ekran üzerinden parmağınızı okuyabiliyor. Sadece bu özellikle yetinmeyen Mate 20 Pro’nun daha önce Üç Boyutlu Yüz tanıma teknolojisinden de bahsetmiştik. Bu yazımızda ise ekrandan parmak izi okuma ve şifreli klasör özelliklerini sizlerle paylaşıyoruz.

Ekrandan parmak izi okuma özelliğine maksimum 5 parmak eklemeniz mümkün oluyor. Cihazda yer alan Android kilit açma özelliklerinin yanında, akıllı telefon üzerinde Huawei tarafından geliştirilen Private Space adı verilen oldukça önemli bir özellik daha yer alıyor.

Private Space Nedir?

 

Private Space’i Türkçe’ye özel olarak çevirmemiz doğru olacaktır. Böylesine havalı bir isme sahip olan bu özelliğin size sundukları da bir o kadar havalı. Private Space’yi kullanabilmeniz için öncelikle Ayarlar/Güvenlik ve gizlilik menüsünden kurulum yapmanız gerekiyor. Kurulum sonrasında sizden bir şifre oluşturmanızı isteyen sistem, sonrasında parmak izinizi de kaydederek size özel alanı aktif ediyor.

Private space


Private Space’nin Avantajları Neler?

 

Bu alana istediğiniz uygulamayı, istediğiniz mesajı veya fotoğrafı saklayıp telefonunuzun şifresini paylaşmanız durumunda bile bu bilgileri güvenle saklayabiliyorsunuz. Bir nevi Windows üzerinde farklı kullanıcılar için ayrılmış hesaplar gibi düşünebilecek olsak da bunu akıllı telefon üzerinde kullanabilmek gerçekten çok büyük bir avantaj.

 

Dosya Kasası

 

Bu özelliğe oldukça benzer olan bir diğer özellik ise Dosya Kasası önlemi. Mate 20 Pro’da yer alan Dosya Kasası özelliğine fotoğraf, ses ya da dökümanlarınızı yedekleyebiliyorsunuz. Bu işlem sonrasında telefonu normal olarak açtığınızda bu dosyalar hiçbir şekilde başkası tarafından görüntülenemiyor. Bu özelliği aktif etmeniz için Ayarlar/Güvenlik ve Gizlilik/Dosya Kasası bölümüne gitmeniz yeterli.

Dosya kasası

İstediğiniz Uygulamayı Şifreleyin!

 


Ve son olarak en çok sevilecek güvenlik önlemi olduğunu düşündüğüm Uygulama Kilidi özelliğine yakından bakalım. Bu özellik ile istediğiniz bir uygulamaya kilit koyarak parmak izi ya da yüz tanıma ile uygulamaya giriş yapabiliyorsunuz.

Uygulama kilidi

Bu özellik, telefonunuza erişimi olan kişilerin açmasını istemediğiniz uygulamaları muhteşem şekilde koruyor. Uygulama Kilidini aktif etmek için Ayarlar/Güvenik ve Gizlilik/Uygulama Kilidi bölümüne gitmeniz yeterli.


Huawei Mate 20 Pro inceleme videosunda çok daha fazla detay sizleri bekliyor.