Bir Google Çalışanı Şirketin Gizlilik Politikalarına Dava Açtı

Bir Google Çalışanı Şirketin Gizlilik Politikalarına Dava Açtı

İsmi paylaşılmayan bir Google çalışanı, iş yasalarını ihlal ettiği iddia edilen "yasadışı" gizlilik politikaları için şirkete dava açtı. Sloganı "kötülük etme" olan Google'ın, yasadışı gizlilik anlaşması ve politikası bu güzel slogana adeta gölge düşürdü.

Google'da çalışan bir Ürün Müdürü, kısıtlayıcı gizlilik politikaları nedeniyle, şirketini Kaliforniya iş yasalarını ihlal etmekle suçladı. The Information'ın yaptığı habere göre, Kaliforniya Üst Mahkemesine dava açan çalışan, Google'ın çalışanları medyaya bilgi sızdırdığı gerekçesiyle "casusluk programı" yürüttüğünü iddia ediyor. İşin ilginç yanı, Google'ın gizlilik politikaları gerçekten garip özellikler taşıyor. Örneğin bir çalışan Google'dan habersiz roman bile yazamıyor. 

Google'ın bu sıkı politikayı uygulamasının nedenlerinden biri, hiç şüphesiz bilgilerin basına sızdırılmasını sağlamak. Uygulanan politikaya göre, basına bilgi sızdırmaktan suçlu bulunan herkesin sözleşmesi feshedilebilir. Açılan davada ise, bu "herkes" kelimesinin altı çizilmiş. Google dışındaki herhangi biri bile bu sınıflandırmaya dahil edildiğinden çalışanın dava açması söz konusu olmuş.

Google, eğer Kaliforniya Üst Mahkemesi tarafından 12 suçlamadan iş kanunlarını ihlal ettiği gerekçesiyle davayı kaybederse, toplamda 3.8 milyar dolarlık bir ceza ödeyebilir. Bu dava nasıl sonuçlanacak hep birlikte göreceğiz.

Google'ın Sürücüsüz Arabası Chrysler Pacifica 2017'de Yollarda

Google Maps'ten Engelliler İçin Önemli Yenilik

Google Home Artık 30 Yeni Servisi Destekliyor

YORUMLAR