Bitcoin’i Amazon Korkusu Sardı! 3 Bin Dolara Kadar Düştü!

Bitcoin’i Amazon Korkusu Sardı! 3 Bin Dolara Kadar Düştü!

Her geçen gün eriyen Bitcoin, e-ticaret devi Amazon’un piyasaya girebileceği iddialarının ardından dibi gördü. Son 24 saatte yüzde 5’e yakın değer kaybeden Bitcoin, 3,400 dolara kadar geriledi.

ABD merkezli araştırma şirketi Bonner and Partners Editörü Jeff Brown, Amazon’un amazoncryptocurrency.com ve amazoncryptocurrencies.com isimli iki yeni alan adı aldığını ve yakın zamanda yeni bir dijital para birimi duyurabileceğini söyledi.

Amazon’un söz konusu alan adlarını Ekim 2017’de aldığını ifade eden Brown, çoğu kişinin Amazon'un kendi kripto para birimine sahip olduğunu bilmediğini dile getirdi. Amazon Coin’in şu an Amazon üzerinde alışveriş yaparken kullanılabildiğini aktaran Brown, “Söz konusu alan adlarını gördükten sonra, Amazon'un tek başına kripto para birimleri piyasalarına hükmedeceğini görebiliyorum” dedi.

bitcoin değeri

Brown’un öngörüsünün ardından bir çarpıcı açıklama da dünyanın en büyük kripto para borsalarından Binance’ın CEO’su Changpeng Zhao’dan geldi. Amazon’un piyasanın yeni katalizörü olacağını düşünen Zhao, şirketin CEO’su Jeff Bezos’un ödemelerde kripto para kabul etmesinin veya yeni bir kripto para birimi duyurmasının dahi piyasayı derinden etkileyeceğini söyledi.

Her iki açıklamanın ardından Bitcoin başta olmak üzere birçok kripto para birimi önemli oranda değer kaybı yaşadı. Toplam piyasanın yüzde 55.1’ini oluşturan Bitcoin, son 24 saatte yüzde 4,22’lik düşüşle 3,413 dolara geriledi. 

Kan kaybeden tek kripto para birimi Bitcoin değil. En değerli 10 kripto para birimin hepsi değer kaybederken, listenin ilk 100’ünde yer alan kripto paralardan sadece sekizi dolar karşısında değer kazandı.

Kriptokrasi piyasasının toplam piyasa hacmi ise oluşan olumsuz havanın etkisiyle 107 milyar 929 milyon dolara geriledi.