Bitcoin Kullanımında Hükümetler ve Kullanıcılar Uzlaşamıyor!

Bitcoin Kullanımında Hükümetler ve Kullanıcılar Uzlaşamıyor!

Bitcoin destekçileri ve hükümetler ikiye bölündüler. Hükümetler para birimi ile ilgili daha çok yaptırım talep ederken Bitcoin destekçileri, paranın internette serbest olarak dolaşabilmesini talep ediyorlar.

Bu tartışmanın en önemli sebebi, ekonomileri kontrol etmek zorunda olan devletlerin, oldukça hareketli ve takip edilmesi güç olan sanal para piyasalarını düzenlemekte çok fazla efor sarf etmek zorunda kalmaları.

Diğer taraftan Bitcoin destekçileri, 2009 yılında çıkan Bitcoin ve muadili sanal para birimlerinin internet  ortamında özgürce kullanılmasını ve düzenlemelerle sınırlanmaması gerektiğini savunuyorlar.

Bu noktada hükümetler nezdinde en radikal kararı geçtiğimiz günlerde Çin Hükümeti vermiş ve sanal para birimlerini yasaklamıştı. Bu olayın hemen ardından Rusya, 500 milyon ruble değerinde Bitcoin ticareti yapan 3 kişiyi tutuklamış, Bitcoin ve benzer para birimlerinin rubleye çevrilmesinin önleneceğini duyurmuştu.

ABD'deki uluslararası hukuk firması K&L Gates'in Yatırım Yönetimi avukatı Robert Crea, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, "Sanal para piyasaları büyüdüğü ve derinleştiği için hükümetler de geri kalmamaya çalışıyor. Bu tür piyasalarda şu anda çok az düzenleme bulunuyor. Siber güvenlik kaygılarını bir yana bırakın, ülkelerin menkul kıymetler ve döviz piyasaları da sanal para birimlerine karşı temkinli yaklaşıyor. Bu nedenle hükümetler sanal para birimlerini ve genel olarak bu tür piyasaları denetleme ihtiyacı duyuyor." diye konuştu.

Crea; sanal para kullanıcılarıyla hükümetlerin bir araya gelip, acil ve düzenleyici kararlar alınmasını, bu sayede şeffaf bir pazar oluşturularak yatırımcıların risklerinin azaltılması gerektiğini savundu.

Türkiye'de Bitcoin Nereden ve Nasıl Alınır? Güvenli mi?

Çin’in Yasak Kararı, Bitcoin’e Büyük Bir Darbe İndirebilir

Rusya, Sanal Para Madenciliğini Yasakladı!

YORUMLAR