Black Mirror: Bandersnatch’te Bazı Sahneleri Hiç Göremeyebiliriz

Black Mirror Bandersnatch’te Bazı Sahneleri Hiç Göremeyebiliriz

Netflix’in ilk interaktif filmi Black Mirror: Bandersnatch, manşetleri süslemeye devam ediyor. Tüm alternatif sonlar ve yeniden yorumlanan sekansları hesaba kattığımızda filmin süresi 5 saati geçiyor. Kendi maceranı kendin seç formatı ile türünün tek örneği olan Bandersnatch, izleyiciye hikayeyi yönlendirme özgürlüğü sunuyor, ancak görüşüne göre filmde asla göremeyeceğimiz bazı sahneler bulunuyor.

The Hollywood Reporter ’a konuşan Bandersnatch’in yönetmeni David Slade, filmde izleyicilerin asla ortaya çıkaramayacakları bazı alternatif sonların olduğunu söyledi. Nitekim Slade, Netflix’in merkezindeki önizleme sırasında gazetecilere çok iyi gizlenmiş bazı sahneleri göstermek istemiş, ancak o bile başarısız olmuştu.

black mirror bandersnatch

Bandersnatch, izleyicilerin karakterle etkileşime girebilmesine imkan tanıyor. İzleyenler zaten biliyor, ancak henüz filmi seyretmeyen okuyucularımız için kısaca bahsedelim. Filmi izlerken karşımıza çıkan iki seçenekten bir tanesini seçerek, karakterin kararlarına etki edebiliyoruz. Diğer bir deyişle filmin nasıl biteceğine tamamen biz karar veriyoruz. Haliyle filmde birden fazla son bulunuyor. 

Filmin sonunda, kafanızdaki soru işaretlerinden oluşan dev bir kartopunun altında kalıyorsunuz, ancak tüm cevapların bir noktada kendisine iletilmesini isteyenler için kötü bir haberim var: Black Mirror dizisinin yaratıcısı Charlie Brooker, THR ’ye verdiği röportajda BM: Bandersnatch’in devam filmini çekmeyeceklerini söyledi. Yani şimdi izlediğimiz şey, bu şaheserden alacağımız tek şey olacak. O yüzden tüm kombinasyonları deneyerek tekrar tekrar izlemekte fayda var.

bandersnatch netflix

Netflix’in popüler distopik serisi Black Mirror, 5. sezonuyla 2019’da geri dönecek. Dizinin yapmcısı Annabel Jones, Bandersnatch’in çekimleri nedeniyle yeni sezonun gecikmeli olarak yayınlanacağını söyledi. 

2000’lerin ortalarında henüz emekleme aşamasında olan dijital yayın sektörüne yürümeyi öğreten Netflix, Bandersnatch ile çıtayı daha da yükseğe koydu. Kim bilir, belki de yakın gelecekte platformdan yeni interaktif filmler görebiliriz. 

Black Mirror: Bandersnatch filmini izlediniz mi? İzlediyseniz, düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünde bizimle paylaşmayı ihmal etmeyin!